Dlaczego nieruchomości na rynku pierwotnym są bezpieczną i rentowną formą inwestowania?

Niemal w połowie 2023 roku realia gospodarcze sprawiają, że kapitał traci na wartości. Wiele osób, być może także Ty, szuka sposobów, aby się przed tym uchronić. Jeśli zainwestowane środki dodatkowo wypracują zysk, można powiedzieć o dużej przedsiębiorczości, a nawet sukcesie. Jednym z obszarów, który to umożliwia, jest pierwotny rynek nieruchomości.


Czy wiesz, że…?

Pierwotny rynek nieruchomości to nowe, nieużywane mieszkania, domy i lokale usługowe. Powstają one w wyniku przedsięwzięcia deweloperskiego zainicjowanego przez spółdzielnię lub dewelopera. 


Bezpieczeństwo transakcji na rynku pierwotnym nieruchomości. Ustawa deweloperska

Pierwszego lipca 2022 roku znowelizowano Ustawę deweloperską. Poprzednie przepisy mocno chroniły kupujących nieruchomość. Pieniądze, które wpłaciłeś na poczet zakupu mieszkania czy domu, nie trafiały bezpośrednio do dewelopera, tylko na rachunek powierniczy.

Istnieją dwa rodzaje rachunków deweloperskich (powierniczych):

  • otwarte – deweloper dostaje tyle pieniędzy z zebranych środków, za ile wybudował;
  • zamknięte – deweloper dostaje pieniądze po zakończeniu inwestycji, a najczęściej po podpisaniu umowy przenoszącej własność. 

Drugi wariant jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które najlepiej chroni Twoje interesy. Niemniej jednak oba warianty są skutecznym zabezpieczeniem kapitału np. przed bankructwem dewelopera. Po co więc zmiany w przepisach?

Nowelizacja ustawy deweloperskiej 

Nowe regulacje poszerzają parasol ochronny nad klientami, którzy kupią mieszkanie, dom lub lokal od dewelopera.

Istotna zmiana w ustawie deweloperskiej:

  • Dotychczasowa ustawa deweloperska obowiązywała od podpisania umowy deweloperskiej do prawomocnego pozwolenia na użytkowanie.
  • Nowa ustawa deweloperska obowiązuje od momentu podpisania umowy deweloperskiej aż do umowy przenoszącej własność.

Dodatkowo istnieje fundusz gwarancyjny i zmodyfikowany został system odbioru mieszkań. Niemniej jednak korzystnych zmian dla kupujących jest więcej.

Gwarancja transakcji na rynku pierwotnym nieruchomości

Deweloper jest profesjonalistą, którego celem jest sprzedaż lokali. Jeżeli jako inwestor otwarcie rozmawiasz z nim o swoich planach względem nieruchomości, to dochodzi do sytuacji, gdzie biznes spotyka się z biznesem. Wówczas łatwo dojść do porozumienia, ponieważ obie strony chcą zarobić pieniądze.

Na rynku wtórnym sytuacja wygląda nieco inaczej. Kupujesz mieszkanie od osób indywidualnych, które prawdopodobnie realizują taką transakcję pierwszy raz w życiu. Ktoś może mieć problemy, sprzedaje majątek całego życia lub musi się szybko wyprowadzić. W takich okolicznościach załatwienie formalności ze sprzedającym bywa trudne i może się przedłużać.

Dużo sprawniej wygląda komunikacja i przygotowanie dokumentacji w relacji z deweloperem niż z osobą, która robi to pierwszy raz.

Wybrane modele inwestycji w nieruchomości

Na rynku mieszkaniowym istnieje wiele strategii inwestycyjnych. Wybór jednej konkretnej zależy od Twojego podejścia do ryzyka, a także pomysłu i oczekiwań. 

Jeśli zależy Ci na ochronie kapitału i dochodzie pasywnym, to kupno i wynajem mogą być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak planujesz uczynić z obrotu nieruchomościami dodatkowe źródło dochodów, będzie to wymagać od Ciebie zaangażowania, ale najpewniej przyniesie większą satysfakcję w wymiarze finansowym.

Przykładowe modele inwestowania na rynku nieruchomości:

  • kupno mieszkania i czekanie na wzrost jego wartości w czasie;
  • zakup mieszkania, wykończenie i wynajem lub sprzedaż;
  • kupno i wynajem;
  • kupno i podział mieszkania na mniejsze kwatery, na wynajem;
  • wynajem na Airbnb.

Analiza rynku, wybór odpowiedniej kwatery w przemyślanej lokalizacji i pomysł na inwestycję to elementy, które warto przemyśleć jeszcze przed kupnem lokalu. Dobre przygotowanie i wiedza to podstawa sukcesu, a jest o co walczyć.

Zyski i straty na rynku nieruchomości

Najem mieszkań w największych aglomeracjach zapewnia stopę zwrotu na poziomie 5-6% wartości nieruchomości rocznie (po odjęciu kosztów). Na jednym tzw. flipie, czyli obrocie nieruchomością, można zarobić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Dowody skuteczności tej metody znajdziesz np. na kanale YT Flip Na Pierwotnym. 

W sieci także inni doświadczeni przedsiębiorcy dzielą się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w zakresie obrotu nieruchomościami. Tego rodzaju kanałów edukacyjnych jest więcej, podobnie jak szkoleń. Jeśli masz już potrzebną wiedzę i potrzebujesz finansowania, zajrzyj na Finansowo Biznes.

Długoterminowe działanie w obrocie nieruchomościami na rynku pierwotnym

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się zwykle z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu.

W miarę postępów prac zastanawiasz się nad kolejnym zleceniem i szukasz okazji inwestycyjnej. Jeśli nie uda Ci się jej znaleźć, to ekipa remontowa prawdopodobnie znajdzie sobie inne zajęcie. W momencie, gdy kupisz kolejne mieszkanie, Twój zespół może być niedostępny, a to wiąże się z kolejnymi wyzwaniami.

W przypadku rynku pierwotnego możesz zaplanować kolejne kroki np. w cyklach kwartalnych lub półrocznych. Dzięki temu płynnie przejdziesz pomiędzy domknięciem jednej transakcji i rozpoczęciem prac wykończeniowych w nowym mieszkaniu.

Intensywność może być większa. Nie brakuje na rynku osób, które obracają jednocześnie kilkoma lub kilkunastoma mieszkaniami. Niemniej jednak takie działania wymagają dobrego planowania i sprawnej organizacji.

Rynek pierwotny nieruchomości wiele umożliwia

Nieruchomości to dobry sposób, aby ochronić kapitał przed inflacją, a przy tym zarobić nawet znacznie powyżej jej poziomu. Jeśli planujesz wybudować domy szeregowe, bliźniaki lub kameralny budynek, to istnieje szansa, że natrafisz na osoby, które zajmują się obrotem nieruchomościami. Mogą to być Twoi pierwsi kupcy, którzy napędzą dalszą sprzedaż.

Obrót nieruchomościami na rynku pierwotnym jest dla przedsiębiorców znacznie bardziej komfortowy w porównaniu do rynku wtórnego. Sprawy realizowane są w usystematyzowany i przewidywalny sposób, a to ułatwia planowanie i działanie. Jeśli planujesz przedsięwzięcie inwestycyjne i brakuje Ci środków na jego realizację, pomyśl o crowdfundingu pożyczkowym.