Faktoring czy crowdfunding pożyczkowy? Jaka forma finansowania będzie korzystniejsza dla Twojej firmy?

Planujesz otworzyć biznes? Zastanawiasz się skąd wziąć kapitał na rozruch. Nawet dłużej działające przedsiębiorstwa stale się nad tym głowią i szukają różnych sposobów finansowania działalności. Wśród nich znajdziesz np. faktoring czy crowdfunding pożyczkowy. Dla jakich biznesów sprawdzą się tego rodzaju usługi finansowe?

Co to jest faktoring?

Słowo faktoring pochodzi od angielskiego słowa „faktor”, które oznacza „pośrednika”. Faktoring to alternatywna forma finansowania firm w zakresie działalności operacyjnej. Polega na przeniesieniu wierzytelności wynikających z zawarcia kontraktu (umowy) z kontrahentem na faktora, którego zadaniem jest ściągnięcie należności od dłużnika i przekazanie jej wierzycielowi. Finansowanie firm przy wykorzystaniu faktoringu może wiązać się z przejęciem ryzyka przez faktora.

Firma faktoringowa za swoje usług pobiera wynagrodzenie. Jednak dzięki temu jako strona umowy masz możliwość zminimalizowania problemów z zapłatą za faktury. Jest to cenna wartość szczególnie przy okazji wejścia na nowe rynki lub przy rozpoczęciu współpracy z nową grupą kontrahentów.


Przykład

Faktoring dla firm to w najprostszym ujęciu „gotówka za fakturę”. Wystawiasz kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności np. na 30 dni za towary lub usługi, które od Ciebie kupił. Dokument wysyłasz do faktora, a ten w umówionym czasie, zwykle 1–2 dni, przelewa ustaloną kwotę, np. 80% wartości faktury, na rachunek Twojej firmy.


Faktoring dla firm podzielić można ze względu na umiejscowienie ryzyka wypłacalności dłużnika na 3 rodzaje:

 • faktoring pełny – faktor (firma faktoringowa) przejmuje na siebie ryzyko w całości;
 • faktoring niepełny – faktorant (Twoja firma) jest obciążona ryzykiem wypłacalności dłużnika (Twojego kontrahenta);
 • faktoring mieszany – faktor i faktorant dzielą się ryzykiem między sobą.

Faktoring dla firm to rozwiązanie skierowane do JDG, małych i dużych przedsiębiorstwa, a także korporacji. To dobre rozwiązanie w przypadku rozliczeń bezgotówkowych z odroczonym terminie płatności. Usługa sprawdzi się, jeśli np. chcesz podnieść atrakcyjność współpracy z kontrahentami poprzez zaproponowanie dłuższych terminów płatności.

Warto zaznaczyć, że za większym bezpieczeństwem i poprawą płynności finansowej kryje się ograniczona swoboda dysponowania środkami. Usługa nie jest darmowa i w zależności od wybranego rodzaju faktoringu jej ceny mogą się mocno różnić. 

Faktoring dla firm – główne koszty:

 • prowizja przygotowawcza;
 • prowizja aranżacyjna;
 • prowizja operacyjna;
 • odsetki za udzielone finansowanie.

Finansowanie firmy to dla przedsiębiorców nie lada wyzwanie. Własne środki często bywają zamrożone w fakturach z długimi terminami płatności. W takich sytuacjach przydaje się faktoring dla firm. Istnieje jednak bardziej swobodna forma dysponowania zasobami firmy. Zapewnia ją crowdfunding pożyczkowy.

Finansowanie przedsiębiorstwa. Faktoring czy crowdfunding finansowy?

Przed porównaniem obu rozwiązań warto przypomnieć, czym jest crowdfunding pożyczkowy. Jest to forma pożyczek społecznościowych, które pozwalają na pozyskanie pieniędzy od innych osób prywatnych, wykluczając przy tym instytucje finansowe jako pośrednika. Innymi słowy, to alternatywa dla rynku bankowego, która otwiera przed przedsiębiorcami, ale także osobami indywidualnymi, nowe możliwości pozyskiwania pieniędzy.

Kiedy sięgnąć po faktoring?

Finansowanie firmy przy użyciu faktoringu to dobre rozwiązanie, gdy zamierzasz wejść na nowe rynki lub za granicę. Wyjście poza kraj wiąże się m.in. ze zmianą przepisów dotyczących zawierania umów, podatków czy cła, z którą musi zmierzyć się przedsiębiorca. Wsparcie faktora, który pomoże np. w windykacji miękkiej i monitoringu należności, jest nieocenione. Jednocześnie transfer ryzyka na inny podmiot daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość realizacji zamierzonych działań.

Warto pamiętać, że faktor nie zawsze będzie chciał przejąć na siebie całe ryzyko. Może chcieć się nim podzielić lub w całości pozostawić je Twojej firmie. Wiele zależy od rynku, na który wchodzisz i branży, w której działasz. Nie bez znaczenia są także wyniki finansowe Twojego przedsiębiorstwa.

Kiedy sięgnąć po crowdfunding pożyczkowy?

Jeśli prowadzisz biznes od niedawna, to finansowanie firmy przy użyciu kredytu bankowego będzie dla Twojego przedsiębiorstwa niedostępne. Zwykle banki nie chcą finansować podmiotów, które działają na rynku krócej niż 24 miesiące, ponieważ wiąże się to dla nich ze zbyt wysokim ryzykiem. W takich sytuacjach trudno także o faktoring, a nawet leasing, a to utrudnia rozwój Twojej działalności.

Rozwiązaniem jest crowdfunding pożyczkowy. Proces pozyskania środków jest maksymalnie uproszczony i wiąże się z dopełnieniem podstawowych formalności. W porównaniu do wymagań dokumentowych stawianych przez banki ścieżka crowdfundingowa jest prostsza, a cel bardziej osiągalny.

Co istotne, jako przedsiębiorca, który wyraża chęć pozyskania pieniędzy, masz szansę na wybór odpowiadającej Ci oferty. W przeciwieństwie z banku, gdzie dostępna opcja jest zwykle jedna, dostaniesz przynajmniej kilka propozycji finansowania. Pozwoli Ci to wybrać tę najkorzystniejszą dla Twojej działalności.

Crowdunding pożyczkowy nie tylko dla nowych firm

Przedsiębiorcy, którzy są dłużej na rynku i korzystali z finansowania w banku, dobrze wiedzą, jak wyglądają procedury. Czasami szansa zakupowa lub okazja do wyprzedzenia konkurencji pojawia się nagle. Niestety banki mają swoje przepisy i potrzeba miesiąca, aby uzyskać prosty kredyt obrotowy. Co więcej, często trzeba przedłożyć zabezpieczenie transakcji, co w przypadku firm bez większych aktywów może być problematyczne.

Finansowanie firmy przy pomocy crowdfundingu pożyczkowego maksymalnie upraszcza całą ścieżkę od wniosku do przelewu pieniędzy. Dzięki temu w krótkim czasie możesz pozyskać niezbędne środki i zrealizować planowaną transakcję. 

Pożyczki społecznościowe sprawdzą się także w przypadku zatorów płatniczych, gdy kontrahenci mają długie terminy płatności lub opóźniają się ze spłatą. Również w tym wypadku szybciej pozyskasz środki w ramach crowdfundingu pożyczkowego.

Zalety i wady faktoringu 

Faktoring dla firm to, w porównaniu z kredytem, szybki sposób na poprawę płynności finansowej. Dzięki usłudze zyskujesz dostęp do zamrożonych pieniędzy, czyli faktur oczekujących na zapłatę.

Faktoring dla firm – zalety:

 • niewiele formalności w porównaniu z kredytem bankowym;
 • ochrona przed zatorami płatniczymi;
 • łatwy sposób przekazywania faktur.

Faktoring dla firm – wady:

 • czasem znaczne koszty;
 • konieczność poinformowania kontrahentów o fakcie korzystania z usługi (nie zawsze);
 • ryzyko pogorszenia relacji biznesowych;
 • ograniczona swoboda dysponowania środkami.

Faktoring to stosunkowo elastyczne narzędzie, które poprawia bezpieczeństwo wierzyciela. Istnieje jednak wiele różnych form faktoringu, co oznacza, że poszczególne usługi mogą się od siebie różnić.

Zalety i wady crowdfundingu pożyczkowego

Finansowanie firmy przy pomocy zewnętrznych środków często obwarowane jest różnego rodzaju ograniczeniami. Czasami to konieczność realizacji obrotów na danym poziomie, a innym razem ustalenie formy zabezpieczenia transakcji. Crowdfunding pożyczkowy daje pod tym względem znacznie więcej swobody.

Crowdfunding pożyczkowy – zalety:

 • względnie łatwy sposób pozyskania środków;
 • mnogość i różnorodność ofert;
 • wygodny i szybki sposób pozyskania pieniędzy;
 • duże pole do negocjacji z pożyczkodawcami (szczególnie przy dobrej historii);
 • środki pozyskasz na dowolny cel;
 • brak obwarowań poza koniecznością spłaty kwoty i umówionych odsetek.

Crowdfunding pożyczkowy – wady:

 • prowizja platformy;
 • pożyczki nie są objęte systemem gwarancji depozytów.

Niektóre osoby mogą błędnie zakładać, że crowdfunding pożyczkowy nie podlega żadnym regulacjom. Więcej na ten temat wyjaśniamy w artykule: Crowdfunding w świetle unijnych regulacji – Rozporządzenie ECSP.

Dopasowane rozwiązania dla firm

W wielu przypadkach faktoring to skuteczny instrument finansowy. Mnogość rodzajów tej usługi daje szanse na dopasowanie rozwiązania do potrzeb Twojej firmy. Niemniej jednak crowdfunding pożyczkowy jest dużo bardziej elastycznym rozwiązaniem pod względem swobody dysponowania środkami.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twoja firma skorzystała z obu tych narzędzi. Nie musisz wysyłać wszystkich faktur do rozliczenia, jeśli kontrahenci płacą Ci terminowo. Co istotne, faktoring nie sfinansuje Twoich planów i inwestycji – pomoże Ci w tym crowdfunding.

W biznesie nie ma złotego środka i jednego najlepszego narzędzia, które pomoże osiągnąć realizację celów Twojego przedsiębiorstwa. Częściej to połączenie wielu różnych elementów, z których korzystasz w danych okolicznościach. Jeżeli zależy Ci na swobodzie działania, dobrym rozwiązaniem będzie crowdfunding pożyczkowy. Zajrzyj na Biznes.Finansowo.pl i sprawdź, jak w praktyce wygląda minimum formalności.