Ile kosztuje założenie własnej firmy?

Prowadzenie biznesu to szansa na znaczne zwiększenie swoich dochodów i zamianę kilku tysięcy złotych wynagrodzenia na kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy. Jednak aby zacząć zarabiać w ten sposób, trzeba najpierw ponieść pewne koszty. Od ich wysokości zależy rentowność, a więc opłacalność biznesu. Ile trzeba zainwestować na początek?

Kwestie do przemyślenia

Przygotowanie się do roli przedsiębiorcy to ważny etap prowadzenia firmy. Przemyśl, jak wygląda branża, w której chcesz zacząć działać. Jakie upatrujesz szanse, a jakie zagrożenia dla swojego biznesu. Czy umiesz wskazać mocne i słabe strony? Wspomniane pytania znajdziesz w analizie SWOT. To obszary, nad którymi warto pracować, aby realnie wpływać na rozwój swojej firmy. 

Warto także pamiętać o tzw. progu wejścia do danej branży. Chcesz założyć bank lub otworzyć hutę? Potrzebne będzie kilka, a najpewniej kilkanaście milionów złotych. Może restauracja albo budka z kebabem? Koszty będą już znacznie niższe, ale wiele zależy od standardu, który będziesz oferować. Chcesz otworzyć franczyzę Żabki? Wystarczy 5 000 zł na start. 

Jakie więc są koszty jednoosobowej działalności gospodarczej? Ważny jest pomysł na biznes, ale wiele zależy od tego, jaką branżę wybierzesz i jakich narzędzi będziesz potrzebować, aby uruchomić działalność. Istnieje jeszcze kilka innych grup wydatków, z którymi będziesz musiał się zmierzyć jako przedsiębiorca.

Koszty jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza (JDG) to najprostszy model prowadzenia biznesu w Polsce. To dobre rozwiązanie dla osób samozatrudnionych, a także przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Niektóre firmy JDG urastają to znacznych rozmiarów i utrzymują dziesiątki osób. Warto zaznaczyć, że w takiej sytuacji odpowiadasz za zobowiązania przedsiębiorstwa całym swoim majątkiem.


Czy wiesz, że…?

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej podał, że w lipcu 2022 r. działalność rozpoczęło 30 203 firm, z czego 25 208 to JDG.


Prowadzenie działalności gospodarczej w formie JDG pozwala sporo zaoszczędzić w porównaniu np. ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje i wskazówki, które pozwolą Ci ocenić, co możesz zaliczyć do kosztów prowadzenia firmy.

Sprawy, które załatwisz bez opłat

Jako przyszły przedsiębiorca nie musisz obawiać się kosztów założenia działalności. Zacznij od rejestracji firmy przy pomocy wniosku CEIDG-1, który pozwoli na jej założenie. Przy jego użyciu uzyskasz także wpis do krajowego rejestru urzędowego (REGON), a jednocześnie do Urzędu Skarbowego, który nada Twojej firmie numer NIP.

Zachodzi też konieczność zgłoszenia się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie będziesz figurował jako płatnik składek. Wszystkie te czynnością są całkowicie darmowe.

W przypadku innych rodzajów działalności, m.in. sp. z o.o., już na samym początku pojawiają się koszty. Trzeba chociażby zapłacić za notariusza, gdyż umowa spółki musi być w formie aktu notarialnego. Co więcej, z dodatkowymi kosztami może wiązać się prowadzenie działalności koncesjonowanej lub wymagającej specjalnych zgód, np. sprzedaż broni.

Koszty stałe firmy, które ponosisz każdego miesiąca

W przypadku JDG rejestracja firmy nie wiąże się z żadnymi kosztami. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to inna kwestia. W wielu aspektach trzeba liczyć się z comiesięcznymi wydatkami i opłatami. 

Prowadzenie działalności gospodarczej a rachunek bankowy

Nie istnieje przepis, który zobowiązuje Cię do otwarcia konta firmowego. W teorii przelewy możesz rozliczać przez rachunek osobisty. W praktyce takie rozwiązania wprowadzają wiele chaosu i lepiej mimo wszystko postawić na oddzielne konto.

Do otwarcia rachunku bankowego zobowiązani są płatnicy podatku VAT. Tylko tego rodzaju konta mogą być wpisane do tzw. białej księgi, umożliwiającej realizację płatności za faktury zawierające podatek VAT. W praktyce konto bankowe jest bardzo przydatne. Jakie są jego koszty?

Tutaj wiele zależy od oferty bankowej. Znajdziesz propozycje, gdzie nie będzie opłat przez pewien gwarantowany okres lub po spełnieniu określonych warunków. Innym razem trafisz na oferty, gdzie od pierwszego miesiąca trzeba będzie zapłacić za usługę bankową. Jej koszt wynosi najczęściej do kilkudziesięciu złotych.

Koszty księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej

Samodzielne prowadzenie księgowości ograniczy koszty tej usługi do zera. Nawet jeśli masz wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie, to energię lepiej zainwestować w rozwój przedsiębiorstwa. Przekazanie kwestii rozliczeń faktur i obowiązkowych składek do zewnętrznego biura księgowego to wydatek od 200 zł do 400 zł.

Firmy księgowe mają cenniki, a także plany taryfowe, w ramach których opłacasz pewien zakres usług. Takie rozwiązanie bywa ekonomiczne, zwłaszcza gdy jesteś podwykonawcą i dostajesz fakturę tylko od jednego kontrahenta. Jednak gdy liczba dokumentów systematycznie rośnie, a każde rozliczenie powyżej pewnego poziomu jest dodatkowo płatne, warto renegocjować warunki lub zmienić plan, a nawet biuro. 

Prowadzenie działalności gospodarczej i podatki

Beniamin Franklin w liście do Jean-Baptiste Leroya napisał, że „na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Bardzo trafna ocena rzeczywistości amerykańskiego polityka przetrwała do obecnych czasów. Od zaliczki na podatek dochodowy (PIT) ciężko uciec i jest to jeden z najbardziej obciążających kosztów prowadzenia biznesu.


Czy wiesz, że…?

Beniamin Franklin to jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jego podobiznę znaleźć można na banknocie studolarowym.

Banknot 100 USD

W przypadku pracy na etacie nie masz wpływu na wysokość przelewu do US. Prowadząc firmę, zyskujesz pewne dodatkowe możliwości, bo samodzielnie decydujesz o kwocie przekazanej do fiskusa, a także o częstotliwości jej płatności. Dlatego warto poświęcić chwilę i wybrać odpowiedni wariant rozliczenia podatkowego.

Formy opodatkowania:

  • Rozliczenie na zasadach ogólnych – skala podatkowa, analogiczna do tej, która obowiązuje w przypadku osób pracujących na etacie. Do 120 000 podatek wynosi 12%, powyżej tej kwoty już 32%. W tym wariancie istnieje możliwość zastosowania kwoty wolnej od podatku, która w 2022 r. wynosi 30 000 zł.
  • Podatek liniowy – niezależnie od wysokości dochodów zapłacisz 19% podatku. W tym wariancie nie możesz odliczyć kwoty wolnej od podatku. Ta forma sprawdza się przy dochodach przekraczających 120 000 zł rocznie.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – rozliczany jest od przychodu, a nie jak w poprzednich wariantach od dochodu. Koszty prowadzenia biznesu nie mają w tym wypadku znaczenia. Wysokość stawki podatku uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności.

Podatki to koszty jednoosobowej działalności gospodarczej, które rozliczasz miesięcznie lub kwartalnie, a nie rocznie jak w przypadku etatu. Wymaga to odprowadzania do fiskusa zaliczek na podatek w wybranej przez Ciebie częstotliwości. Istnieje jeszcze VAT, który należy rozliczyć, ale nie jest to typowy koszt prowadzenia działalności.

Stałe koszty firmy to także ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie można ich uniknąć, gdyż to jeden z fundamentów prowadzenia JDG. Masz jednak wpływ na wysokość stałych kosztów firmy, co pozwoli Ci nieco zaoszczędzić.

Wysokość składek zdrowotnych zależy od formy opodatkowania:

  • Skala podatkowa – składka zdrowotna wynosi 9% dochodu i nie można jej obniżyć przy pomocy należnego podatku.
  • Podatek linowy – składka zdrowotna wynosi 4,9%, a 8700 zł zapłaconych składek pomniejszy dochód podlegający opodatkowaniu.
  • Ryczałt – daje możliwość wyboru trzech progów składek zdrowotnych, a w każdym z nich można obniżyć przychód podlegający opodatkowaniu o 50%.

Nieco inaczej wygląda kwestia rozliczenia składek społecznych. Istnieje tzw. ulga na start, która dedykowana jest początkującym biznesom. Daje to możliwość niepłacenia ZUS-u, ale nadal masz obowiązek opłacania składek zdrowotnych. Przez następne dwa lata będziesz odprowadzać 263,59 zł na ubezpieczenia społeczne, gdy zrezygnujesz z chorobowego, i 285,71 zł, gdy z niego skorzystasz. Pełne składki ZUS to wydatek 1124,23 zł (bez chorobowego) i 1211,28 zł, gdy je uwzględnisz.

Koszty jednoosobowej działalności gospodarczej – podsumowanie

Skorzystanie z ulg i preferencyjnych składek dla nowych przedsiębiorców to niewielkie ułatwienie, ale to zawsze lepsze od tzw. pełnego ZUS-u. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, musisz liczyć się z miesięcznymi kosztami na poziomie nie niższym niż 500 zł (składki + księgowość), pod warunkiem że znajdziesz darmowy rachunek bankowy. Istnieją jednak branże i indywidualne okoliczności, które zwiększą realny koszt. Jak go sfinansować?

Sposoby finansowania działalności gospodarczej

Martwisz się o pieniądze na działalność firmy? Pomóc mogą dobrze przemyślany plan oraz wiedza, jak założyć i sfinansować jednoosobową działalność gospodarczą. Na naszym blogu znajdziesz wpis wyjaśniający wiele niuansów i kwestii, na które warto zwrócić uwagę. W skrócie – sposobów finansowania może być kilka.

W czasie pandemii dynamicznie rozwinął się sektor pożyczek pozabankowych, a wśród nich crowdfunding pożyczkowy. To rozwiązanie znajdzie zastosowanie w przypadku osób indywidualnych i u przedsiębiorców. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się finansowy bufor bezpieczeństwa.

Ile kosztuje założenie firmy?

Zarejestrowanie przedsiębiorstwa jest bezpłatne. Istnieją jednak koszty związane z jego prowadzeniem, ale nie da się ich uniknąć. Mimo tego zyskujesz szansę na nieograniczone dochody, a to pobudza kreatywność i stymuluje do działania. Mówi się, że biznes to gra dla dorosłych. Odważysz się spróbować?