IT i OT napędzają firmy przemysłowe

Każda z trzech Rewolucji Przemysłowych była ważnym skokiem technologicznym w dziejach ludzkości. Obecnie jesteśmy świadkami jej kolejnej odsłony, której celem jest zwiększenie efektywności przedsiębiorstw. Jest to możliwe dzięki połączeniu technologii operacyjnych (OT) i informatycznych (IT), które razem są jeszcze skuteczniejsze.

Przemysł 4.0 to czwarta Rewolucja Przemysłowa

Współczesne dokonania w obszarze optymalizacji efektywności firm produkcyjnych pokazują, że łączenie technologii wpływa najlepiej na działanie przedsiębiorstwa. Tak jest również w przypadku Przemysłu 4.0. Jednoczesne wykorzystanie technologii operacyjnych (OT) i technologii informatycznych (IT) umożliwiło stworzenie rozwiązań autonomicznych i inteligentnych, które zapewniają optymalizację procesów w firmach.

Główne cele Przemysłu 4.0

Głównym celem działań w ramach Przemysłu 4.0 jest wyręczenie człowieka z najbardziej powtarzalnych i często nudnych zadań. Obecna technologia umożliwia ich realizację bez udziału czynnika ludzkiego – dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu, które pomagają w podejmowaniu najkorzystniejszych decyzji dla firmy.

Integracja dostępnych technologii w przedsiębiorstwie usprawnia:

 • planowanie;
 • podejmowanie decyzji;
 • działanie.

Współczesne fabryki wyposażone są w ogromną liczbę czujników. Zbierają one znaczne ilości informacji, które komputer przetwarza w czasie rzeczywistym. Umożliwia to wgląd w procesy zachodzące w firmie w dowolnym momencie i szybką reakcję związaną np. z zapotrzebowaniem czy w sytuacji pojawienia się incydentu.

Przemysł 4.0: Korzyści ze wdrożenia nowych technologii w firmie

Wzajemne oddziaływanie na siebie sensorów umożliwia współpracę niezależnych od siebie maszyn. Co więcej, możliwe jest także wykonywanie zadań bez angażowania człowieka. Firmy, które zmodernizowały dotychczasowe stanowiska pracy, zauważają wykładnicze zwiększenie efektywności, a przy tym oszczędność czasu i pieniędzy.

Przemysł 4.0 pozwala na pełną integrację ludzi, maszyn i procesów. Wszystko to jest możliwe dzięki usprawnieniu komunikacji poprzez przeniesienie jej do sieci. Dzięki temu wykorzystuje się potencjał pracowników do innych, bardziej złożonych zadań, co przynosi korzyści firmie na wielu płaszczyznach np. ekonomicznej czy obejmującej rozwój przedsiębiorstwa.

Fuzja OT i IT

Technologia operacyjna (OT) to działania związane z zarządzaniem i kontrolowaniem maszyn. Należy zaznaczyć, że praca ma charakter pojedynczych zadań na poszczególnych maszynach i nie obejmuje integracji większej liczby systemów.

Technologia informatyczna (IT) umożliwia zbieranie i przesyłanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami. Umożliwia to zebranie informacji np. o sposobie wykonywania zadań. Jednocześnie IT może zarządzać dużą liczbą systemów jednocześnie.

Zarówno OT i IT podnoszą efektywność produkcji czy zarządzania na każdym z poziomów decyzyjnych. Jednak najlepszych efektów można spodziewać się po połączeniu obu technologii. Gromadzenie, transfer i kierowanie produkcją są szybsze i łatwiejsze. OT i IT to fundament Przemysłu 4.0, który umożliwia tworzenie inteligentnych koncepcji takich jak np. Internetu Rzeczy (IoT).

9 narzędzi, które składają się na Przemysł 4.0

Nowa Rewolucja Przemysłowa to wiele zaawansowanych narzędzi, które realnie wpływa na poprawę funkcjonowania firmy. W ramach fuzji OT i IT powstało dziewięć obszarów, które rewolucjonizują przemysł.

Przemysł 4.0 to:

 • Big Data i analizy AI;
 • integracja poziomowa i pionowa;
 • chmura obliczeniowa;
 • rzeczywistość rozszerzona (AR)
 • Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT);
 • wytwarzanie przestrzenne – drukowanie 3D;
 • autonomiczne roboty;
 • cyfrowe bliźniaki – symulacje cyfrowe;
 • cyberbezpieczeństwo.

Każdy z powyższych działów Przemysłu 4.0 jest obszerny i skupia w sobie ogromną dawkę wiedzy. Pokazuje to, jak zmieniła się produkcja przemysłowa od pierwszej maszyny parowej do współczesnych rozwiązań umożliwiających sterowanie biznesem za pomocą smartfona.

Big Data i analizy AI

Systemy gromadzą ogromne ilości danych pochodzących z urządzeń fabrycznych, sprzętów internetu rzeczy, ale także systemów CRM, ERP czy aplikacji ulicznych lub pogodowych. AI i uczenie maszynowe umożliwiają usprawnienie procesów decyzyjnych i automatyzację np. w logistyce, produkcji czy planowaniu łańcucha dostaw.

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)

Technologia ta umożliwia firmom w bardziej wydajny sposób zarządzać łańcuchami dostaw, szybciej projektować i modyfikować produkty, zapobiegać przestojom w sprzęcie, śledzić produkty i zapasy, reagować na zmieniające się preferencje konsumentów i wiele więcej.

OT i IT w firmie

Rewolucja przemysłowa sprawiła, że wiele firm stawia na łączenie różnych technologii, aby poprawić aspekty ekonomiczne i zwiększyć konkurencyjność. Przedsiębiorcy podnoszą efektywność parku maszynowego, ale także lepiej wykorzystują potencjał swoich pracowników. Umożliwia to ciągłe doskonalenie produkcji i dostarczanie lepszych wyrobów w krótszym czasie.

Postęp i dalszy rozwój technologii wydają się nieuniknione. Nie brakuje firm, które już wdrożyły nowoczesne rozwiązania, ale nadal istnieje spora grupa, która tego nie zrobiła i nie planuje. Przeszkodą może być brak środków na rozwój. Jeśli zmagasz się z podobnym wyzwaniem, zajrzyj na biznes.finansowo.pl i zdobądź środki, które napędzą Twój biznes.