Jak poznać, że firma traci płynność finansową?

Prowadzisz biznes, a więc jesteś prawdopodobnie dobrym obserwatorem otoczenia, dla którego ważne są pewne niuanse. Jeśli kontrahent nie zapłacił na czas faktury lub zauważasz, że jego pozycja rynkowa staje się coraz słabsza, może świadczyć o trudnościach w firmie. Jak poznać, że przedsiębiorstwo ma problemy z płynnością finansową?

Czym jest płynność finansowa?

Grzegorz Mielczarski, autor książki „Płynność finansowa w małych i średnich przedsiębiorstwach” definiuje płynność finansową w następujący sposób: 

Płynność finansowa w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP) jest utrzymywana przede wszystkim jako zabezpieczenie przed ryzykiem utraty zdolności do bieżącego regulowania zobowiązań w pełnej wysokości i obowiązujących terminach. Potencjalny wzrost zagrożenia utraty płynności, a przy okazji utraty pozytywnego wizerunku u kontrahentów, przekłada się na wyższe stopy kosztów kapitału finansującego MŚP i przyczynia się do obniżenia efektywności działalności przedsiębiorstwa wyrażającej się niższym prognozowanym przyrostem wartości MŚP.

Wielu ekspertów związanych z finansami podkreśla, że płynność finansowa jest tak samo ważna jak zysk, który osiąga firma. Jeśli przedsiębiorstwo generuje zyski, ale nie ma zdolności do regulowania swoich krótkoterminowych zobowiązań, istnieje duże ryzyko, że podmiot ogłosi upadłość.

Czym spowodowane są problemy z płynnością finansową?

Trudności z przepływem pieniędzy w firmie są zależne od podejmowanych przez Ciebie decyzji i sposobu funkcjonowania działalności. Istnieje jednak spora grupa czynników, na które nie masz wpływu.

Najczęstsze problemy z płynnością finansową spowodowane są:

 • zmianami popytu na rynku;
 • decyzjami politycznymi – np. zmianami w podatkach;
 • wahaniami kursów walut;
 • wyższymi kosztami siły roboczej;
 • błędami w zarządzaniu polityką finansową firmy;
 • stosowanie zbyt kapitałochłonnych technologii w przedsiębiorstwie – zbyt stare lub przestarzałe maszyny i urządzenia.

Często trudno zajrzeć do innej firmy, aby przekonać się, jak wygląda jej sytuacja finansowa. Jednak powyższa lista to sygnały ostrzegawcze, które powinny sprawić, że lepiej przyjrzysz się kondycji własnego przedsiębiorstwa, a także działalności partnera biznesowego. Nie chodzi o brak zaufania. To kwestia dbania o własne interesy. 


Czy wiesz, że…?

Business Insider podaje, że w 82% przypadków firmy upadają przez problemy z płynnością finansową.


Przedsiębiorcy powinni dbać o płynność finansową swojej firmy, aby mieć zasoby, które umożliwią codzienne funkcjonowanie. W ten sposób powstaną solidne fundamenty, a na nich można rozwijać dalszą działalność. 

Czy płynność finansowa jest ważna?

Tak, płynność finansowa jest bardzo ważna dla Twojej firmy. Przede wszystkim to dzięki niej możesz utrzymać się na rynku. Jeśli nie stać Cię na spłatę swoich zobowiązań, kontrahenci i organy administracji publicznej podejmą kroki prawne związane z windykacją należności. 

Najlepiej do takich sytuacji nie dopuszczać, a pomóc w utrzymaniu płynności może finansowanie zewnętrzne. Jeśli procedury bankowe przedłużają się w nieskończoność, a stawiane wymagania okazują się dla Twojej firmy zbyt duże, warto sięgnąć po finansowanie społecznościowe. W ten sposób uratujesz to, czego kupić się nie da, a mianowicie dobrą reputację marki.


Czy wiesz, że…?

Export-Import Bank of The United States podaje, że 60% faktur jest opłacanych po terminie.


Wizerunek wiarygodnego kontrahenta na rynku jest bardzo ważny. Najlepsi pracownicy nie chcą współpracować z przedsiębiorstwem, które nie wypłaca wynagrodzeń na czas. Z kolei partnerzy biznesowi unikają firm powodujących u nich zatory płatnicze. Jeśli nie płacisz swoich faktur na czas, Twój biznes traci zaufanie interesariuszy, a te bardzo trudno odbudować.

Warto także obserwować, czy problemy z płynnością finansową nie pojawiają się u Twoich kontrahentów. Pomocna może okazać się weryfikacja partnera biznesowego na każdym etapie współpracy.

Monitoring należności, czyli metoda poprawy płynności finansowej

Jeśli płacisz wszystkim, zanim inni kontrahenci zapłacą Tobie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że firma może stracić płynność finansową. Często w tego typu sytuacjach pojawiają się zatory płatnicze, czyli opóźnienia w zapłacie za wystawione przez Ciebie faktury. W związku z tym wydajesz nadwyżki z kasy, aby uregulować swoje zobowiązania. Jeśli w dalszym ciągu nie wpływają pieniądze od Twoich klientów (należności), a zapasy gotówki się kończą, zaczynają pojawiać się problemy z płynnością finansową.


Czy wiesz, że…?

Quickbooks Intuit podaje, że aż 70% właścicieli firm przynajmniej raz martwiło się o płynność finansową swojego przedsiębiorstwa.


Istnieje możliwość, aby ograniczyć ryzyko zatorów płatniczych. Warto zadbać o dobry monitoring kontrahentów np. przy użyciu dostępnych baz danych. Na stronach KRS dostępne są sprawozdania finansowe spółek. Przydadzą się one do oceny sytuacji firmy, z którą zamierzasz nawiązać współpracę. 

Z kolei Biuro Informacji Kredytowej czy Krajowy Rejestr Długów to miejsca, w których zdobędziesz dodatkowe informacje o przedsiębiorstwach. Istnieją także wywiadownie, jak np. Bisnode, gromadzące bardziej szczegółowe dane na temat firm. Warto skorzystać z tych zasobów nie tylko przed rozpoczęciem współpracy, lecz także w trakcie jej trwania.

5 sygnałów świadczących o tym, że firma traci płynność finansową:

 • problemy ze spłatą zobowiązań i zaciąganie kolejnych;
 • ograniczenie rozwoju przedsiębiorstwa;
 • problemy z zarządzaniem kapitałem firmy;
 • zmiany w zachowaniu kontrahenta;
 • stopniowa utrata pozycji rynkowej.

Jeśli zauważysz lub usłyszysz na rynku, że Twój kontrahent lub potencjalny klient ma tego typu problemy, należy natychmiast zareagować. Z partnerem biznesowym warto porozmawiać o reorganizacji współpracy. W drugim przypadku najlepiej zawczasu zrezygnować z tego rodzaju relacji, aby uniknąć zatorów płatniczych.

Sposób na brak płynności? Zacznij od renegocjacji warunków współpracy

W przypadku problemów finansowych zdecydowanie najlepiej porozmawiać ze swoimi wierzycielami, czyli firmami, którym musisz zapłacić za towary, materiały lub usługi. Unikanie kontaktu jest najgorszym sposobem na załatwienie sprawy, bo szybko trafi ona na wokandę sądową. Jasne przedstawienie tego, co dzieje się w firmie, okaże się dla Ciebie dużo korzystniejsze. Drugiej stronie zależy na odzyskaniu swoich pieniędzy, a więc jest szansa, że uda się Wam wspólnie wypracować porozumienie.

Kolejny sposób na brak płynności to restrukturyzacja kredytów. Również w tym wypadku warto porozmawiać z bankiem lub pożyczkodawcą. Oni także są zainteresowani odzyskaniem swoich pieniędzy. W ich interesie jest znalezienie rozwiązania, zwłaszcza jeśli Twoja firma boryka się z przejściowymi problemami.


Czy wiesz, że…?

Z danych PARP (2020) wynika, że najpopularniejszym sposobem finansowania przedsiębiorstw (70%) są środki własne. Drugim (18%) jest finansowanie kredytem lub pożyczką.


W przypadku restrukturyzacji kredytów możesz wnioskować o wydłużenie okresu spłaty. Przy zawirowaniach w firmie pieniądze na pewno będą potrzebne, a odroczenie spłaty lub zmniejszenie rat kredytowych pozwoli na złapanie oddechu. Umożliwi to reorganizację działań w przedsiębiorstwie. 

Wakacje kredytowe to dobry sposób na brak płynności. Banki oferują taką możliwość, choć nie zawsze oraz nie w każdym wypadku. Jeśli taka opcja jest dla Ciebie dostępna i uważasz, że to dobry czas, aby z niej skorzystać, działaj bez wahania. Sprawdź jednak warunki takiej współpracy, a przede wszystkim koszty. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie finansowania z innego źródła i spłata zobowiązania w banku.

Płynność finansowa w Twojej firmie

Jako przedsiębiorca każdego dnia stajesz przed wieloma wyzwaniami. Nagła upadłość ważnego kontrahenta, zatory płatnicze lub złe decyzje często powodują pogorszenie, a nawet utratę płynności finansowej.

Istnieje wiele czynników, na które masz bezpośredni wpływ i możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów. Istnieją też zdarzenia od Ciebie niezależne. Wówczas najważniejsza staje się szybka reakcja polegająca na znalezieniu dobrych dla firmy rozwiązań.

Jeśli zdarzy się, że będziesz potrzebować dodatkowych środków, aby przeczekać opóźnienia w spływie należności od Twoich kontrahentów, zajrzyj na biznes.finansowo.pl. Znajdziesz tam wiele ofert finansowania, ale w odróżnieniu od banków i firm pożyczkowych to Ty decydujesz, które rozwiązanie wybierzesz.