Jak sfinansować zakup nieruchomości i na niej zarabiać?

Inwestowanie w nieruchomości to popularny sposób, aby zbudować niezależność finansową, pomnożyć majątek, a także ochronić kapitał przed inflacją. Czy kredyt hipoteczny to jedyna droga, aby stać się właścicielem nieruchomości?

Finansowanie zakupu nieruchomości niejedno ma oblicze

Marzenie o własnym M można spełnić na różne sposoby. Częstym sposobem finansowania jest kredyt hipoteczny, ale na rynku nie brakuje również transakcji gotówkowych. 

Decydując się na zakup, warto określić cel transakcji. Inaczej podchodzi się do nieruchomości, która ma być Twoim domem, a inaczej – do lokalu inwestycyjnego.

Przy wyborze odpowiedniej metody finansowania pomyśl o:

  • swoich możliwościach finansowych;
  • dostępnych środkach (oszczędnościach);
  • swoich perspektywach zawodowych.

Możliwości finansowe to przede wszystkim wysokość dochodów, od których zależy zdolność kredytowa. Im wyższe dochody, tym wyższą kwotę kredytu pozyskuje się w instytucji finansowej.

Oszczędności to Twoje zasoby pieniężne, które mogą posłużyć do wpłacenia udziału własnego. Zdarza się, że odłożona kwota pozwala na zakup mieszkania bez konieczności zaciągania kredytu. Pamiętaj, że zawsze warto wkalkulować w inwestycję remont – niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie dla siebie, czy w celach inwestycyjnych.

Perspektywy zawodowe to nic innego jak możliwości awansu lub rozwoju własnej działalności. Stabilne dochody, które systematycznie rosną, pozwolą pokryć wysokość raty, nawet w okresie pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Jeżeli ubiegasz się o kredyt, bank chętniej sfinansuje zakup mieszkania lub domu, gdy pracujesz na umowę o pracę niż np. na umowę o dzieło.

Jak sfinansować zakup mieszkania? 

Istnieje wiele sposobów umożliwiających zakup nieruchomości. Ważne są przy tym wymienione wcześniej czynniki i cel – zakup na własny użytek lub jako inwestycja. Mimo perturbacji gospodarczych, galopującej inflacji i wysokich stóp procentowych nadal masz możliwość znalezienia drogi, która umożliwi Ci kupno.

Zakup mieszkania sfinansujesz przy pomocy:

  • kredytu hipotecznego;
  • pożyczki hipotecznej;
  • leasingu nieruchomości;
  • pożyczki od dewelopera;
  • zakupu spółdzielczego prawa do lokalu;
  • dofinansowania zakupu mieszkania.

Kredyt hipoteczny to jedna z najpopularniejszych form. Specyfika produktu zakłada konieczność spełnienia warunków stawianych przez bank. Zwykle to odpowiednia zdolność kredytowa i posiadanie wkładu własnego na poziomie 20% wartości nieruchomości. Jak wyglądają inne metody finansowania?

Pożyczka hipoteczna

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć na dowolny cel. Ubiegająca się o nią osoba musi wskazać nieruchomość, na której bank ustanowi hipotekę jako zabezpieczenie dla udzielonej kwoty.

Warto jednak zaznaczyć, że może to być dowolna nieruchomość, na której pożyczkobiorca ma tytuł prawny umożliwiający mu swobodne dysponowanie nią. Należy natomiast pamiętać, że zazwyczaj pożyczki hipoteczne są udzielane na mniej korzystnych warunkach niż kredyty hipoteczne. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak brak konieczności posiadania wkładu własnego.

Leasing nieruchomości

Jest to rozwiązanie, które działa na zasadach podobnych do leasingu samochodowego. Osoba decydująca się na tę opcję płaci co miesiąc ustaloną kwotę za użytkowanie mieszkania.

W odróżnieniu od najmu, w trakcie trwania umowy leasingowej właścicielem lokalu jest leasingodawca. Po jej zakończeniu istnieje możliwość wykupienia mieszkania na własność. W takiej sytuacji sumuje się wszystkie wpłacone wcześniej raty, które pomniejszają kwotę wykupu.

Leasing nieruchomości to rozwiązanie dla osób niemających wkładu własnego na odpowiednim poziomie lub zdolności kredytowej. Jednak wiedzą, że po zakończeniu umowy będą w stanie wykupić nieruchomość.

Wszystkie sposoby finansowania zakupu lokalu mają swoje wady i zalety. Najważniejsze to znaleźć rozwiązanie, które jest dopasowane do Twoich indywidualnych możliwości. Warto rozważyć też opcję inwestycji w większe przedsięwzięcia.

Crowdfunding to nieoczywisty sposób finansowania nieruchomości

Masz działkę, trochę oszczędności, ale brakuje Ci środków, żeby zbudować bliźniaka lub budynek szeregowy? To tylko jeden z przykładowych scenariuszy. Osoby prowadzące biznes szukają sposobów na dywersyfikację źródeł dochodów, Jeśli jednak do realizacji Twojego planu brakuje Ci nieco środków, pomocny może okazać się crowdfunding pożyczkowy.

Finansowanie społecznościowe to sposób, aby pozyskać pieniądze na realizację inwestycji. Jest alternatywą dla rynku bankowego i w ostatnich latach cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Cały rynek crowdfundingu w 2022 r. wycenia się na 1,1 mld zł. Dla porównania – w 2019 r. było to 700 mln zł. Obecnie pożyczanie od społeczności jest coraz popularniejszym trendem. Warto więc zastanowić się nad taką możliwością.

Więcej praktycznych informacji na temat crowdfundingu znajdziesz na biznes.finansowo.pl.

Jak inwestować w nieruchomości i na nich zarabiać?

Schematów inwestowania jest równie dużo co metod finansowania nieruchomości. Dla przykładu: przy pomocy crowdfundingu pożyczkowego możesz wybudować budynek, a następnie szybko go sprzedać. Wiele osób kupuje nieruchomości na wynajem i z pozyskanych pieniędzy spłaca kredyt. 

Inwestycje w nieruchomości to bardzo rozległa dziedzina. Niniejszy artykuł to zaledwie część informacji na ten temat. Jednak dla zainteresowanych może stanowić wstęp do rozważań na temat sposobów sfinansowania zakupu mieszkania i strategii inwestycyjnej.

Jeśli masz już plan działania lub realizujesz projekt, ale brakuje Ci środków, być może crowdfunding pożyczkowy pomoże w realizacji Twoich celów.