Kredyt hipoteczny i zdolność kredytowa w czasach wysokich stóp procentowych. Jak poradzić sobie z rosnącymi ratami?

Bank nie udzieli Ci finansowania na zakup mieszkania, jeśli nie masz zdolności kredytowej. W sytuacji, gdy na rynku panuje wysoka inflacja, a przy tym rosną stopy procentowe, zdolność finansowa wielu osób znacznie się zmniejszyła. Czy marzenia o własnym „M” trzeba odłożyć na później?

Drożyzna i wysokie koszty życia

Na początku maja sieć obiegły zdjęcia cen czereśni – 260 zł za kilogram! Choć portale informacyjne szybko zweryfikowały tę informację u sprzedawców, to na próżno szukać u nich pocieszenia. W maju 2022 r. ceny hurtowe owoców sięgnęły 180 zł/kg. Nawet jeśli to jeszcze nie czas na soczyste przysmaki, to ceny niektórych produktów spożywczych szokują. 

Czy wiesz, że…?
Inflacja to spadek siły nabywczej pieniądza.

Za wysokie ceny produktów spożywczych na sklepowych półkach odpowiada inflacja, ale także pogoda, która wpływa na wielkość plonów. Ich niedobór winduje ceny na każdym etapie, od producenta aż do klienta.

Nie tylko inflacja drenuje jednak kieszenie Polek i Polaków. Kredytobiorcy muszą zmagać się także z wyższymi stopami procentowymi. Realnie oznacza to wyższe comiesięczne koszty obsługi kredytu hipotecznego. 

Czy wiesz, że…?
Zdolność kredytowa to oczekiwana zdolność do zwrotu kwoty kredytu i umówionych odsetek w określonych terminach spłaty. Badanie zdolności kredytowej klienta służy do oceny ryzyka udzielenia finansowania i ostatecznej decyzji, czy bank przyzna kredyt wnioskodawcy, jaka będzie jego wysokość, oprocentowanie i termin spłaty.

Być może jesteś jedną z osób, która zaciągnęła kredyt hipoteczny w czasach rekordowo niskich stóp procentowych. W wielu przypadkach kredytobiorcy niemal maksymalnie wykorzystali swoją zdolność kredytową. Oznacza to, że nie uwzględnili oni potencjalnego wzrostu raty kredytowej i jej wpływu na domowy budżet. 

Przykład wzrostu kosztów kredytu to np. zobowiązanie zaciągnięte w 2018 r.:

 • Kwota finansowania: 320 tys. zł.
 • Okres kredytowania: 30 lat.
 • Wysokość raty przed podwyżką stóp procentowych: ok. 1250 zł.
 • Wysokość raty po podwyżce stóp procentowych (do maja 2022 r.): ok. 1750 zł.

Comiesięczne koszty obsługi kredytu wzrosły aż o 500 zł! W wielu przypadkach to znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Prawdopodobnie Twoje wynagrodzenie nie rośnie tak dynamicznie, jak koszty produktów spożywczych i kredytu. Jak sobie poradzisz z tymi wyzwaniami?

Panaceum na wysokie raty?

Jednym ze sposobów wygospodarowania środków jest oszczędzanie. Możesz ograniczyć konsumpcję i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak oszczędzać w dobie wysokiej inflacji?

Rezygnacja z dóbr i usług, które dotychczas były dla Ciebie na wyciągnięcie ręki bywa trudna. Czy istnieje inny sposób, aby spiąć domowy budżet? Tak – to crowdfunding pożyczkowy!

Czy wiesz, że…?
Crowdfunding pożyczkowy dla osób fizycznych jest regulowany przez Kodeks Cywilny. W przypadku przedsiębiorstw regulatorem jest Unia Europejska, która wydała rozporządzenie ECSP.

Finansowanie społecznościowe to alternatywa dla rynku bankowego. Pieniądze pożyczasz od osób indywidualnych na z góry ustalonych warunkach. Co więcej, sam decydujesz, którą ofertę wybierzesz. Zobacz, jakie to proste.

Jak działa crowdfunding pożyczkowy?

 • Rejestrujesz się na platformie Finansowo.pl.
 • Składasz wniosek, w którym określasz warunki pożyczki.
 • Wybierasz spośród ofert złożonych przez pożyczkodawców.
 • Otrzymujesz przelew na swoje konto.
 • Spłacasz pożyczkę w ustalonym terminie wraz z umówionymi odsetkami.

Dodatkowe źródło pieniędzy, które pomoże Ci uporać się z rosnącymi kosztami życia, to wygodna alternatywa dla kredytu bankowego i chwilówek. Finansowanie społecznościowe nie obciąża Twojej zdolności kredytowej w tradycyjnym obiegu finansowym. Oznacza to, że informacja o takiej pożyczce nie pojawi się w BIK.

Crowdfunding pożyczkowy to wygodne rozwiązanie, które masz zawsze pod ręką. Jeśli planujesz zmienić pracę, kończysz szkołę lub kurs, po których otrzymasz awans i wyższe wynagrodzenie, lub dłużej czekasz na premię, to finansowanie społecznościowe może uzupełnić powstałą lukę w budżecie.

Pomysł na biznes!

Nie chcesz siedzieć z założonymi rękoma i biernie obserwować sytuacji na rynku? Jeśli myślałeś o założeniu własnego biznesu, to kryzys na rynku jest ku temu dobrą okazją. Wcześniej pandemia, a obecnie inflacja i wysokie koszty kredytu przerzedziły szeregi przedsiębiorców. Firmy o niestabilnych fundamentach zostały zamknięte. Biznes nie znosi próżni! Być może to dobra okazja, abyś rozpoczął działalność gospodarczą i wypełnił tę lukę. Szukasz inspiracji? Przeczytaj: W jaki biznes zainwestować i jak go sfinansować? 

Jesteś przedsiębiorcą i szukasz finansowania dla swojej firmy? Zajrzyj na Biznes.finansowo.pl. Znajdziesz tam społeczność, która dostarczy Ci kapitał na bieżące potrzeby lub realizację planów rozwojowych. Masz wpływ na koszty pożyczki i zachowujesz pełną kontrolę nad własną firmą. Przekonaj się sam, jak działa crowdfunding pożyczkowy.

Wsparcie rządu

Wyższe koszty życia budzą niepokoje społeczne. Zapowiedzi kolejnych podwyżek stóp procentowych nie napawają optymizmem. Rząd próbuje w jakiś sposób rozwiązać ten problem. Obecnie trwają prace nad projektem ws. pomocy kredytobiorcom, a nowe prawo ma obowiązywać już od 1 lipca 2022 r.

Wsparcie rządu ma składać się z trzech filarów:

 • wakacji kredytowych;
 • większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK);
 • nowego wskaźnika oprocentowania kredytów zamiast dotychczasowego WIBOR-u.

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty kredytu na 4 miesiące bez dodatkowych odsetek. Będzie to możliwe zarówno w 2022, jak i w 2023 r. Jako kredytobiorca będziesz mógł skorzystać z tego rozwiązania 2 razy po 4 miesiące, co daje łącznie 8 miesięcy bez rat. Rozwiązanie dotyczy kredytów złotowych.

FWK zostanie zasilony nowymi środkami. Ministerstwo Finansów (MF) podało, że „Trafi do niego dodatkowe 1,4 mld zł, a w razie potrzeby kwota ta będzie zwiększana i nie będzie konieczna w tym przypadku nowelizacja ustawy”.

Rząd podał informację, że WIBOR, czyli jedna ze składowych oprocentowania kredytów, zastąpi nowy wskaźnik, który obniży wysokość rat kredytobiorców. MF szacuje, że dzięki temu w kieszeni Polaków od 2023 r. zostanie około 1 mld zł rocznie.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Trudna sytuacja na rynku sprawia, że banki szczegółowo analizują każdy wniosek. Jeśli chcesz kupić mieszkanie lub dom, to powinieneś mieć środki własne w wysokości 20% wartości nieruchomości. Jest to wymóg regulowany przez prawo, szczegółowo opisany w Rekomendacji S. W przypadku kredytu na 300 tys. zł musisz mieć odłożone 60 tys. zł. 

Jeśli do wkładu własnego na wymarzone mieszkanie brakuje Ci kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, możesz skorzystać z pomocy społeczności. Crowdfunding pożyczkowy pokryje brakującą kwotę. Dzięki temu będziesz mógł szybciej zamieszkać u siebie. 

W sytuacji, gdy masz wystarczającą ilość środków na wkład własny, pamiętaj, że finansowanie społecznościowe pomoże Ci uzyskać pieniądze np. na remont lub wykończenie nieruchomości. Jest to alternatywa dla kredytu gotówkowego w banku, o który może być trudno, jeśli w pełni wykorzystałeś swoją zdolność kredytową na zakup mieszkania.

Kredyt hipoteczny, zdolność kredytowa i rosnące raty

Dla wielu gospodarstw domowych sytuacja na rynku zmienia się na niekorzyść. Wyższe koszty życia, a do tego rosnące raty skutecznie uderzają w domowy budżet. Jeśli jesteś kredytobiorcą, wiesz, że to prawdziwe wyzwanie. W takiej sytuacji możesz skorzystać ze wsparcia społeczności i crowdfundingu pożyczkowego. Masz wpływ na parametry pożyczki, a to atrakcyjna alternatywa w porównaniu do kredytu bankowego czy chwilówek.

Planujesz zakup mieszkania? Przygotuj się na ocenę zdolności kredytowej przez bank i przyszykuj wkład własny. Jeśli brakuje Ci środków, możesz sięgnąć po finansowanie społecznościowe. W ten sposób zdobędziesz także pieniądze na jego urządzenie. Mimo wyzwań i przeciwności możesz spełnić swoje marzenia o własnym „M”!