Pozyskaj fundusze na finansowanie firmy. Jak? Pomoże Ci w tym crowdfunding pożyczkowy

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznes i chcą go rozwijać, nie zawsze mogą liczyć na wsparcie banku. Jeszcze trudniej mają start-upy – bez kapitału nie wystartują one z realizacją swoich pomysłów. W takich okolicznościach istnieje kilka innych sposobów finansowania, a jednym z nich jest crowdfunding pożyczkowy.

Czym jest crowdfunding?

Finansowanie społecznościowe, jak inaczej nazywa się crowdfunding, wykorzystuje internet, za pośrednictwem którego możesz pozyskać fundusze dla swojej firmy. 

Istnieją cztery rodzaje crowdfundingu:

 • crowdfunding pożyczkowy – to pożyczka od społeczności z pominięciem banków i instytucji finansowych;
 • crowdfunding dotacyjny – inwestor przekazuje pieniądze firmie lub osobie, ale w zamian nie otrzymuje żadnych korzyści, np. w ramach zbiórki charytatywnej;
 • crowdfunding sprzedażowy – jest oparty na systemie nagród: inwestor wspierający dany podmiot otrzymuje specjalne zniżki lub unikalne bonusy;
 • crowdfunding udziałowy – pozyskiwanie środków w zamian za udziały w firmie.

Najpopularniejszymi rodzajami finansowania społecznościowego są crowdfunding udziałowy i pożyczkowy. Te rozwiązania umożliwiają bieżące finansowanie firmy, a także realizację nowych przedsięwzięć, które nie spotkały się z zainteresowaniem decydentów w bankach.

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na finansowanie firmy przy użyciu crowdfundingu pożyczkowego?

Trudna sytuacja w gospodarce, którą zapoczątkowała pandemia, a przedłuża ją wojna na Ukrainie, mocno odbiła się na większości przedsiębiorców w kraju. Niższy wolumen sprzedaży produktów i usług to słabsze wyniki finansowe. Banki zabezpieczają się na takie sytuacje, stosując w umowach m.in. klauzule obrotów czy rentowności, które firma musi spełnić.

Firma niewywiązująca się z postanowień umowy musi liczyć się z ograniczeniem finansowania lub koniecznością spłaty dotychczasowego kredytu. Wyjęcie z obrotu dziesiątek czy setek tysięcy złotych bywa problematyczne. Przedsiębiorcy zwykle szukają wsparcia w innych bankach, ale jeśli jego nie znajdą, grozi to wyprzedażą aktywów lub nawet zamknięciem firmy. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

W pozyskaniu funduszy dla firmy pomoże crowdfunding pożyczkowy. Mogą z niego skorzystać zarówno przedsiębiorcy, którzy spotkali się z odmową w bankach, jak i te podmioty, które chcą zdywersyfikować zewnętrzne źródła finansowania bez obciążania bilansu firmy. Pozwala to na realizację celów firmy, a także umożliwia przetrwanie w trudniejszych czasach.

Pozyskaj fundusze dla firmy

Finansowanie firmy może pochodzić ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku tych pierwszych przedsiębiorcy sięgają po środki własne lub wykorzystują wypracowany zysk. W wielu przypadkach firmy szukają pieniędzy w źródłach zewnętrznych, których jest przynajmniej kilka.

Finansowanie firmy z zewnętrznych źródeł:

 • crowdfunding pożyczkowy;
 • kredyt;
 • dotacje;
 • venture capital;
 • anioł biznesu;
 • emisja akcji;
 • emisja obligacji.

Warto podkreślić, że nie wszystkie firmy chcą dzielić się swoimi udziałami lub przygotowywać stos dokumentów, aby uzyskać wsparcie VC. W przypadku kredytu sytuacja wygląda prościej, ale istnieje ryzyko, że bank może wypowiedzieć umowę. Dotyczy to także stałych klientów instytucji finansowej.

Crowdfunding pożyczkowy – najważniejsze korzyści

Z crowdfundingiem pożyczkowym jest wyraźnie prościej niż z innymi wspomnianymi formami finansowania. Do wyboru masz przynajmniej kilka propozycji w jednym miejscu. Oznacza to oszczędność czasu na szukaniu ofert. Zyskujesz również dostęp do konkurencyjnych cenowo ofert. Umowę podpiszesz online lub w obecności notariusza w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania (w zależności od kwoty i ustaleń z pożyczkodawcą).

Finansowanie firmy crowdfundingiem pożyczkowym to minimum formalności. Dzięki temu pieniądze w krótkim czasie trafią na Twoje firmowe konto. Pożyczka nie obciąża wyników finansowych przedsiębiorstwa. Nie musisz też spełniać szeregu warunków dotyczących wskaźników czy poziomu obrotów na rachunku. Często ich niedotrzymanie sprawia, że banki np. podnoszą marżę lub obniżają limit finansowania, co odbija się na kondycji firmy.

Crowdfunding pożyczkowy – korzyści w pigułce:

 • przyjazny sposób na pozyskanie kapitału – pożyczka od społeczności, a nie od wielkich korporacji;
 • tania, szybka i łatwa metoda na pozyskanie pieniędzy na rozwój firmy;
 • wpływ na koszty pożyczki – wiesz, jakie raty jesteś w stanie obsłużyć;
 • możliwość wyboru spośród wielu ofert – decydujesz, jakie warunki cenowe są dla Ciebie najlepsze;
 • zachowujesz pełną kontrolę nad firmą – nie sprzedajesz żadnych udziałów.

Z biegiem czasu zwiększa się liczba firm i osób indywidualnych korzystających z finansowania społecznościowego. Wartość polskiego rynku crowdfundingu w 2019 r. wynosiła 700 mln zł, w 2020 r. – 1,1 mld zł, a w 2021 r. przekroczyła 2 mld zł. Pokazuje to, że przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po inne, niebankowe formy finansowania.

Postaw firmę na nogi

Perturbacje rynkowe to wyzwanie dla wielu firm, być może również dla Twojej. Jeśli Twoi kontrahenci płacą za faktury z opóźnieniem, a banki odmawiają wsparcia, warto pomyśleć o crowdfundingu pożyczkowym. Finansowanie firmy przy użyciu tego narzędzia zapewnia wiele korzyści. Wejdź na biznes.finansowo.pl i przekonaj się, jak działa finansowanie społecznościowe dla firm.