Proekologiczne rozwiązania na nowych osiedlach

Przez dekady powstawały osiedla, które miały niewiele wspólnego z ekologią. Świat się zmienia i coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na aspekt ekologiczny nieruchomości. Deweloperzy w odpowiedzi na rosnącą świadomość społeczną w zakresie ekologii coraz więcej uwagi poświęcają zieleni. Jakie ekorozwiązania wpływają na atrakcyjność współczesnych osiedli?

Całoroczna architektura krajobrazu

Jeszcze nie tak dawno deweloperzy ograniczali się głównie do posadzenia trawy i tui wokół budynków. Obecnie korzystają z usług architektów krajobrazu, aby zielona infrastruktura spełniała swoje zadania przez cały rok. Przykładem takich działań jest posadzenie kilkunastu lub kilkudziesięciu gatunków roślin, które uatrakcyjniają wspólną przestrzeń o każdej porze roku.

Specjaliści często posiłkują się raportami ekologów, którzy rekomendują określone gatunki roślinności. Przeważnie wybierane są te przyjazne dla owadów i ptaków. Dlatego poza strefami relaksu czy placami zabaw coraz częściej znaleźć można także karmniki dla ptaków i budki dla owadów.

W nowych projektach uwzględnione są też ogrody deszczowe. Odpowiadają one za prawidłową retencję wody opadowej. Zmniejszają ilość cieczy spływającej do kanalizacji, poprawiają jakość odprowadzanych opadów, ale także korzystnie wpływają na wartość nieruchomości.

Zmieniający się klimat wpływa na roślinność. Pierwsza fala upałów może przetrzebić krzewy i młode drzewa. Dlatego ważny jest dobór odpowiednich gatunków i efektywne wykorzystanie potencjału ogrodów deszczowych. Zieleń potrzebuje do życia wody, warto więc magazynować deszczówkę i wykorzystywać ją, gdy pojawi się susza.

Ekomobilność na osiedlach

Współczesne inwestycje obejmują zieloną infrastrukturę, ale także wspierają przyjazne dla środowiska sposoby komunikacji. W pobliżu klatek schodowych znaleźć można stojaki na rowery, samoobsługowe stacje rowerowe, a nawet pomieszczenia do przechowywania jednośladów.

Wspomniane zaplecza mają ułatwiać i zachęcać do rezygnacji z samochodów na co dzień. Deweloperzy dbają także o potrzeby użytkowników hulajnóg i deskorolek, którzy mogą liczyć na stacje serwisowania.

W przypadku nieruchomości premium dostępne są ładowarki do aut elektrycznych. Można je spotkać przy miejscach parkingowych, ale także w postaci ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania. 

Powstają także miejsca do elektrycznego carsharingu czy wynajmu tego typu środków transportu – hulajnóg, rowerów i skuterów. Warto zauważyć, że ruch kołowy na nowych osiedlach jest przeważnie przeniesiony do podziemnej hali garażowej.

Ekorozwiązania w częściach wspólnych

Na rynku przybywa inwestycji, które implementują ekologiczne rozwiązania we wnętrzach. Przeważnie dotyczą one optymalnego wykorzystania energii. 

Przykłady optymalizacji zużycia energii elektrycznej:

  • szybkie windy z odzyskiwaniem prądu;
  • czujniki ruchu na klatkach zmniejszające zużycie energii;
  • energooszczędne oświetlenie w częściach wspólnych.

Zdarza się, że deweloperzy decydują się na zastąpienie popularnych materiałów wykończeniowych np. naturalnym kamieniem i drewnem. Architekci wnętrz dbają także o to, aby roślinność pojawiła się wewnątrz budynku. Zielone ściany są atrakcyjnym dodatkiem, który przybliża mieszkańców do natury.

Czyste powietrze w mieszkaniu

Elektryfikacja pojazdów w Polsce jest jeszcze w początkowej fazie. Na drogach nadal dominują samochody spalinowe, które emitują szkodliwe gazy cieplarniane i pyły. Problem z zanieczyszczeniem powietrza spowodował, że w nowych inwestycjach coraz częściej spotyka się technologię antysmogową. Zwykle są to filtry montowane przy oknach, które zatrzymują do 85% pyłów PM 10 i do 30% PM 2.5.

Ochrona przed szkodliwymi pyłami poprawia jakość powietrza wewnątrz nieruchomości. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla alergików, ponieważ filtry są w stanie wyłapać te o najczęściej spotykanej wielkości. Włóknina filtracyjna umożliwia oczyszczenie powietrza, a jednocześnie zachowuje jego właściwy przepływ.

Fotowoltaika na ekoosiedlach

Moduły PV to już popularny widok na dachach domów w całej Polsce. Współczesna technologia umożliwia wykorzystanie niemal każdej płaskiej powierzchni. Inwestycja nie generuje dodatkowych kosztów, a te ograniczają się do zakupu paneli i ich montażu. Kto skorzysta z prądu?

Mikroinstalacja może posłużyć do zapewnienia oświetlenia w częściach wspólnych. Oszczędności mieszkańców nie będą kolosalne, choć wiele zależy od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Mimo wszystko wygenerowany prąd pewnym stopniu obniży rachunki za energię elektryczną. Ponadto jest to rozwiązanie proekologiczne, które obniża emisję CO2, a to kolejny ukłon w stronę środowiska.

Wszyscy chcemy żyć bardziej eko

Kupujący mieszkanie coraz częściej zwracają uwagę na ekorozwiązania dostępne na osiedlach. Ważna jest zieleń, strefy relaksu i efektywne rozwiązania, które zachęcają do korzystania z proekologicznych środków transportu. 

Deweloperzy poszli o krok dalej i w części projektów można liczyć na efektywne odzyskiwanie energii elektrycznej, a nawet jej produkcję w mikroinstalacjach, które obniżą rachunki wszystkich mieszkańców – pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Dlatego też ekoosiedla przyciągają świadomych, młodych mieszkańców i można spodziewać się, że takich projektów będzie więcej.