Jak założyć firmę transportową?

Jak założyć firmę transportową?

Obecna sytuacja gospodarcza na świecie jest dla przedsiębiorców bardzo wymagająca. Nie brakuje firm, które dosłownie się przeliczyły – nie są w stanie udźwignąć ciężaru zobowiązań i upadają. Przetasowania na rynku transportowym to okazja dla nowych podmiotów. Polska branża spedycyjna jest liderem w skali całej Europy, a to dobry powód, aby założyć własną firmę transportową.

Źródło: Pixabay

Firma transportowa w Polsce

Krajowi przedsiębiorcy z branży TSL, czyli transportu, spedycji i logistyki, są liderami przewozu towarów na Starym Kontynencie. Nie brakuje śmiałków, którzy chcą wejść do tej wymagającej, ale opłacalnej branży. Firma transportowa to dobry pomysł na biznes. Jednak sam proces wymaga od Ciebie wiedzy i udokumentowanych kwalifikacji.


Czy wiesz, że…?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że przedsiębiorstwa z branży logistycznej i transportowej odpowiadają za 6% Produktu Krajowego Brutto (PKB) Polski.


Firma transportowa w Polsce to dobry pomysł na działalność choćby ze względu na dogodne położenie geograficzne naszego kraju i coraz lepszą infrastrukturę. Rośnie liczba autostrad, a także dróg szybkiego ruchu. W Europie Zachodniej trasy są jeszcze bardziej rozwinięte, a to zapewnia sprawną oraz szybką komunikację. Ponadto w branży TSL możesz liczyć na wysokie zarobki, zarówno jako kierowca, jak i właściciel firmy.

Perspektywa założenia własnej firmy transportowej wydaje się kusząca. Jednak od czego zacząć i na co zwrócić uwagę przy zakładaniu przedsiębiorstwa tego typu?

Źródło: Pixabay

Zakres działalności firmy transportowej

Najprościej ujmując, zastanów się, jaki profil działalności chcesz prowadzić. Inne formalności i uprawnienia potrzebne są w przypadku przewozu osób, a inne w przypadku transportu drogowego towarów. Następną kwestią jest zakres terytorialny Twojego obszaru działania. Chcesz świadczyć usługi tylko na terenie kraju czy raczej myślisz o transporcie międzynarodowym?


Czy wiesz, że…?

Według GUS polska branża logistyczna i transportowa realizuje aż 17% wszystkich przewozów na terenie Unii Europejskiej.


Niezależnie od drogi, którą wybierzesz, stoisz przed szansą stworzenia prężnie działającego biznesu. Jednak od odpowiedzi na powyższe kwestie zależy, jak będzie kształtował się etap przygotowań i ile pieniędzy będziesz potrzebować pieniędzy na start. Skąd wziąć fundusze? Wsparciem będzie np. crowdfunding pożyczkowy, o którym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia działalności, czyli jak prowadzić firmę transportową?

Otwarcie działalności gospodarczej związanej z transportem wymaga spełnienia kilku formalności. Branża ta jest w Polsce licencjonowana i legalne prowadzenie firmy wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. Dotyczy to zarówno przewozu osób, jak i mienia. Nie powinien dziwić fakt, że cały proces jest dłuższy oraz bardziej wymagający niż przy zakładaniu działalności, w której nie są wymagane licencje.

Warto zauważyć, że nie każdy może otworzyć firmę przewozową, nawet jeśli ma do tego wymagane kompetencje! Kluczowe osoby w przedsiębiorstwie powinny charakteryzować się dobrą reputacją.

Za dobry wizerunek firmy transportowej odpowiadają:

 • osoby zarządzające firmą;
 • osoby zarządzające transportem w imieniu innych firm;
 • osoby zarządzające transportem w przedsiębiorstwie.

Właściciel firmy nie powinien być karany za przestępstwa dotyczące mienia, obrotu gospodarczego, ochrony środowiska, wiarygodności dokumentów czy bezpieczeństwa w komunikacji. Taka osoba nie może mieć także sądowego zakazu prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego – na starcie wykluczałoby to możliwość założenia tego typu działalności.

Zdobycie dobrej reputacji w branży TSL wymaga pracy, ale wiarygodność i jakość usług to najlepsze wizytówki Twojej firmy. Dzięki temu zyskujesz szanse na bardziej intratne oraz regularne zlecenia, co zapewnia stabilny przepływ środków finansowych.

Firma transportowa: najważniejszy certyfikat

Jeden z kluczowych dokumentów, który będzie Ci potrzebny, to certyfikat kompetencji zawodowych. Bez niego nie dostaniesz licencji i niezbędnych zezwoleń do prowadzenia firmy w zakresie transportu drogowego.


Czy wiesz, że…?

Absolwenci studiów drugiego stopnia, których program obejmuje zagadnienia wskazane przez Instytut Transportu Drogowego (ITS), mogą być zwolnieni z części pisemnej egzaminu.


Certyfikat potwierdza Twoją wiedzę i kwalifikacje, które są niezbędne do prowadzenia firmy transportowej. Dokument zdobędziesz po pomyślnym ukończeniu egzaminu organizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego.

Czy każdy pracownik firmy musi mieć certyfikat ITS? Odpowiedź brzmi: nie. Wystarczy, że tylko jedna z osób zarządzających ma taki dokument. W mniejszych przedsiębiorstwach można wskazać osobę, która będzie odpowiadać za kwestie zarządcze związane z transportem w imieniu przedsiębiorcy. Wówczas to wskazany pracownik musi mieć certyfikat kompetencji zawodowych. 

Jak zdobyć zezwolenie na prowadzenie firmy transportowej?

Do przewozu osób lub mienia potrzebne jest zezwolenie. Do jego uzyskania potrzebować będziesz wspomnianego certyfikatu kompetencji zawodowych i dobrej opinii w branży, a przynajmniej neutralnej. Ponadto trzeba spełnić kilka dodatkowych wymagań.

Warunki do uzyskania zezwolenia na prowadzenie firmy transportowej:

 • stała i rzeczywista siedziba w państwie członkowskim UE;
 • zdolność finansowa;
 • dostęp do bazy eksploatacyjnej;
 • kierowcy i osoby niezatrudnione realizujące przewozy na rzecz firmy nie mogą mieć zakazu wykonywania zawodu;
 • podleganie podatkowi od dochodów;
 • dysponowanie przynajmniej jednym zarejestrowanym i wprowadzonym do ruchu pojazdem – może to być auto wynajmowane lub leasingowane.

Uwaga! Transport drogowy towaru nie zawsze wymagać będzie konieczności posiadania zezwolenia. Takiego dokumentu nie potrzebują przedsiębiorcy, którzy realizują usługi transportowe pojazdami o masie całkowitej do 3,5 tony w przypadku transportu drogowego rzeczy.

W przypadku transportu międzynarodowego dopuszcza się przewóz towarów pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 2,5 tony.

Formalności związane z uzyskaniem zezwolenia

Zgodę na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego należy zdobyć jeszcze przed rozpoczęciem działalności transportowej. W związku z tym do starostwa powiatowego należy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia wraz z kompletem dokumentów.

Niezbędne dokumenty do wniosku o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika to m.in.:

 • oświadczenie osoby zarządzającej transportem;
 • certyfikat kompetencji zawodowych w drogowym transporcie rzeczy/osób;
 • oświadczenie dotyczące bazy eksploatacyjnej;
 • zaświadczenie o niekaralności;
 • dokumenty potwierdzające posiadanie odpowiedniej zdolności finansowej;
 • dowód wniesienia opłaty.

Zezwolenie i formalności związane z uzyskaniem wniosku to wydatek około 1000 zł. Dodatkowo za każdy zgłoszony pojazd należy zapłacić 100 zł. Dokument wydawany jest w ciągu miesiąca.

Forma prawna i podatki

Do wyboru masz wiele różnych form prowadzenia działalności. W tym wypadku warto przedyskutować sprawę z prawnikiem lub osobami z biura rachunkowego, które są biegłe w tego typu zagadnieniach. Dzięki temu dostosujesz odpowiednią formę prawną do Twojej obecnej sytuacji. Z czasem jednoosobowa działalność może ewoluować do spółki, ale nie zawsze jest to konieczne.


Czy wiesz, że…?

O 12,9% wzrosła liczba przewozów pasażerów w porównaniu do 2020 roku – dane GUS.


Równie istotna jest kwestia podatków. Dobre biuro rachunkowe pomoże Ci zdecydować, jaka forma opodatkowania okaże się najlepsza dla danego typu działalności. Każdy model ma swoje zalety i wady, a często o rodzaju opodatkowania decyduje wysokość przychodów, również tych planowanych. Warto więc zasięgnąć rady doświadczonych osób, które pomogą w wyborze.

Jakie są koszty prowadzenia firmy transportowej?

Na rozpoczęcie działalności potrzebne będą określone środki finansowe. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, ale w innej branży, to do udokumentowania zdolności finansowej przydatne będzie sprawozdanie finansowe wzbogacone o opinię i raport biegłego rewidenta.

Przydaje się także ubezpieczenie czy gwarancja bankowa. Kontrahenci mogą poprosić Cię o przedłożenie tego typu dokumentów, zwłaszcza jeśli to początek waszej współpracy.

Minimalne środki na start:

 • zakup pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony – od 9 000 euro;
 • każdy dodatkowy pojazd o DMC w przedziale 2,5–3,5 tony – od 5000 euro.

Warto uwzględnić, że pojazdy i pracowników należy ubezpieczyć. Kontrahenci mogą wymagać od Ciebie gwarancji lub innej formy zabezpieczenia, a za takie rozwiązania również należy zapłacić.

Źródło: Pixabay

Firma transportowa w Polsce – jak ją sfinansować?

Jeśli prowadzisz już biznes i planujesz jego dywersyfikację, to prawdopodobnie masz zgromadzone środki na otwarcie nowej działalności. Innym sposobem jest wykorzystanie oszczędności albo posiłkowanie się funduszami od rodziny lub przyjaciół. Jeśli i te kanały okażą się nieskuteczne, możesz sięgnąć po crowdfunding pożyczkowy.

Pożyczki społecznościowe dla firm to alternatywa dla produktów bankowych, gdzie nowopowstała firma ma nikłe szanse uzyskania kredytu. W przypadku crowdfundingu pożyczkowego dostęp do pieniędzy  jest o wiele łatwiejszy. Co więcej, zgłaszasz chęć pożyczenia określonej sumy pieniędzy i zazwyczaj dostajesz kilka propozycji współpracy od inwestorów.

Dzięki temu możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę, co w przeciwieństwie do banków, nie wymaga od Ciebie budowania latami pozycji negocjacyjnej. 

Więcej informacji o crowdfundingu pożyczkowym znajdziesz na biznes.finansowo.pl

Firma transportowa to dobry pomysł na biznes!

Jak prowadzić firmę transportową? Początek wydaje się wymagający, a później wcale nie jest łatwiej. Jednak Twoje zaangażowanie i starania są warte poświęceń, bo rynek odwdzięcza się atrakcyjnymi stopami zwrotu.

W burzliwych latach, gdzie firmy chwieją się na nogach, a część z nich upada, potrzebne są osoby ze świeżym spojrzeniem na „stare” biznesy. To szansa dla Ciebie, aby zbudować dynamicznie rosnącą i zyskowną działalność. Podejmiesz wyzwanie?