Mieszkanie bez wkładu własnego – co warto o nim wiedzieć?

Mr. Zoob śpiewał „Mój jest ten kawałek podłogi […]” i wiele osób chciałoby móc powiedzieć to samo. Własne mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie to przestrzeń, w której świętujesz najważniejsze wydarzenia w życiu razem z najbliższymi. Jeśli dotychczas kwestie finansowe powstrzymywały Cię przed kupnem nieruchomości, to Mieszkanie bez wkładu własnego, powinno zwrócić Twoją uwagę.

Na czym polega Mieszkanie bez wkładu własnego?

Decyzję o zakupie mieszkania warto dobrze przemyśleć i przekalkulować na podstawie miesięcznych dochodów oraz kosztów. Pomoże w tym pracownik banku lub ekspert finansowy. W ten sposób dużo łatwiej określić zdolność kredytową i w ramach niej poszukać „swojego kawałka podłogi”. 

Często na drodze do własnego M stoi wkład własny, który może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (10%–20% wartości nieruchomości). Nie każdy ma tego rodzaju oszczędność lub nie chce pożyczać pieniędzy od rodziny. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, możesz sięgnąć po finansowanie społecznościowe tj. crowdfunding pożyczkowy lub bliżej przyjrzeć się, na czym polega Mieszkanie bez wkładu własnego.

Ten rządowy program zakłada wsparcie dla osób, których dochody pozwalają na spłatę rat kredytowych za mieszkanie, ale nie mają oni środków na udział własny. Wiele osób wstrzymuje się z decyzją zakupu nieruchomości właśnie ze względu na brak oszczędności, które pokryłyby wymagany wkład początkowy na zakup mieszkania. Jak rządowa propozycja wsparcia wygląda w praktyce?

Mieszkanie bez wkładu własnego. Na czym polega udział BGK?

Rząd za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego staje się gwarantem wkładu własnego. Dla Ciebie oznacza to, że nie musisz mieć własnych środków, aby ubiegać się o kredyt mieszkaniowy. Gwarancją objęty jest udział do 20% wartości nieruchomości, ale maksymalnie do wysokości 100 000 zł.


Czy wiesz, że…?

Mieszkanie bez wkładu własnego to program rządowy dostępny w bankach, które podpisały umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).


Wsparcie przyznawane jest tylko do kredytów w złotówkach. Jako kredytobiorca nie będziesz narażony na zmiany kursowe, o czym boleśnie przekonały się osoby zaciągające finansowanie we frankach szwajcarskich. Rozliczenie w PLN pozwala lepiej kontrolować domowy budżet, a przynajmniej jest on bardziej przewidywalny.

Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego? 

Istnieją pewne wymagania, które trzeba spełnić, aby móc skorzystać z rządowego programu. Przede wszystkim musisz lub musicie mieć udokumentowane dochody akceptowane przez bank, które umożliwią terminową obsługę kredytu, czyli spłatę rat. Poza kwestią, jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego, pojawia się jeszcze pytanie o to, kto może ubiegać się o takie finansowanie?

Mieszkanie bez wkładu własnego – beneficjenci:

 • single;
 • pary żyjące w związkach nieformalnych, wychowujące wspólne dziecko;
 • małżeństwa;
 • rodziny wielodzietne.

Program obejmuje swoim zasięgiem wiele grup osób na różnych etapach życia. Kredyt pomoże w zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego. Warto zaznaczyć, że po środki w ramach programu mogą ubiegać się także osoby, które chcą wybudować dom.

Najważniejsze założenia programu Mieszkanie bez wkładu własnego

BGK obejmie gwarancją część kredytu mieszkaniowego, która stanowi nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wartości nieruchomości. Takie rozwiązanie zastępuje wymóg wniesienia udziału własnego. Ważne są także wspomniane dochody, wpływające na zdolność kredytową i określające maksymalny poziom raty, na którą Cię stać. Jednak to nie wszystkie wytyczne.

Na czym polega Mieszkanie bez wkładu własnego? Główne założenia:

 • Nie możesz być właścicielem innego mieszkania, chyba że w Twoim gospodarstwie domowym jest minimum dwoje dzieci.
 • Program nie obejmuje wsparciem kredytów już zaciągniętych na kupno mieszkania lub domu.
 • Możesz jednocześnie skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych i Mieszkanie bez wkładu własnego.
 • Jeśli jesteś obcokrajowcem, także możesz skorzystać z programu. By móc starać się o finansowanie, musisz spełnić warunki, które określa ustawa.
 • Nie ma kryterium wiekowego wnioskodawców.
 • Ustawa nie określa limitu powierzchni użytkowej nieruchomości.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego to elastyczne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać różne osoby. Kredyt sfinansuje zakup mieszkania, a także domu. W przypadku większych rodzin pomoc dotyczy również zakupu kolejnego mieszkania.

Czy mogę skorzystać z Mieszkania bez wkładu własnego, jeśli mam inną nieruchomość?

Program dedykowany jest osobom, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. O kredyt w ramach Mieszkanie bez wkładu własnego może wnioskować gospodarstwa domowe, w których skład wchodzi minimum dwoje dzieci.

Jak kupić kolejne mieszkanie bez wkładu własnego? Warunki dodatkowe:

 • Gospodarstwo domowe składa się z dwójki dzieci i posiada mieszkanie maksymalnie 50 mkw.
 • Gospodarstwo domowe składa się z trójki dzieci i posiada mieszkanie do 75 mkw.
 • Gospodarstwo składa się z czwórki dzieci i posiada mieszkanie do 90 mkw.
 • Gospodarstwo składa się z pięciorga dzieci – tutaj nie ma limitu metrażowego.

W praktyce oznacza to, że jeśli mieszkasz z rodziną 2+2 we własnościowym mieszkaniu o powierzchni np. 48 mkw, możesz ubiegać się o finansowanie zakupu większej nieruchomości w ramach programu. Taka specyfika daje możliwość spełnienia marzeń o powiększeniu rodziny i zapewnieniu lepszej przestrzeni do życia. Jednocześnie to kolejna zachęta, która ma pomóc w zwiększeniu dzietności w Polsce.

Spłata rodzinna w Mieszkaniu bez wkładu własnego

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na lata. Gdy zdecydujesz się skorzystać z rządowego wsparcia, to minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat. W tym czasie może się w Twoim życiu wiele pozmieniać. Rodzina może powiększyć się o kolejnego potomka lub większą liczbę dzieci. Pomysłodawcy Mieszkania bez wkładu własnego uwzględnili takie zdarzenia.

Jeśli w trakcie spłacania kredytu mieszkaniowego gospodarstwo domowe powiększy się o drugie lub kolejne dziecko, nastąpi tzw. spłata rodzinna. Na czym ona polega? Rozwiązanie pozwala na jednorazową spłatę za kredytobiorcę części kapitału kredytu. Wysokość kwoty zależy od liczby dzieci w gospodarstwie domowym.

Spłata rodzinna:

 • w przypadku urodzenia się drugiego dziecka wyniesie 20 000 zł;
 • w przypadku urodzenia się trzeciego i kolejnego dziecka wyniesie 60 000 zł.

Warto zaznaczyć, że spłata rodzinna będzie wypłacana za każdym razem, gdy na świat przyjdzie kolejne dziecko.


Przykład

Para z dzieckiem finansuje zakup mieszkania przy pomocy programu rządowego. Kredyt zostanie zaciągnięty na 20 lat. Po dwóch latach rodzi się drugie dziecko i wówczas jednorazowa spłata wynosi 20 000 zł. Kolejne dwa lata później przychodzi na świat trzecie dziecko. Wtedy para kolejny raz otrzyma spłatę rodzinną, ale już w wysokości 60 000 zł. Oznacza to, że kapitał pozostały do spłaty zmniejszył się o 80 000 zł.


Jednorazowe spłaty są realizowane pomiędzy BGK a bankiem finansującym zakup mieszkania lub budowę domu. Niemniej jednak realnie obniżają one zobowiązanie względem pożyczkodawcy, co znacznie odciąża domowy budżet. 

Jak sfinansować wykończenie mieszkania?

Nowa nieruchomość nie zawsze nadaje się od razu do zamieszkania. Zarówno w przypadku rynku pierwotnego, jak i wtórnego trzeba często przeprowadzić remont. W takiej sytuacji przydatne będą dodatkowe środki. W sfinansowaniu wykończenia mieszkania pomoże crowdfunding pożyczkowy.

Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że to Ty decydujesz, na jakie warunki finansowania się zgadzasz. Wystarczy, że złożysz wniosek, a pożyczkodawcy prześlą Ci propozycję pożyczek wraz z informacją o kosztach. Chcesz wiedzieć, jak działa finansowanie społecznościowe? Skontaktuj się z nami.

Mieszkanie bez wkładu własnego. Twój jest ten kawałek podłogi

Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego? Chociażby przy wykorzystaniu programu rządowego. Jest on dedykowany do szerokiemu gronu odbiorców, niezależnie od wieku czy stopnia formalizacji związku. Co więcej, premiuje pary, które mają dwójkę lub większą liczbę dzieci poprzez spłatę rodzinną i można go łączyć z innym rodzajem wsparcia – programem Mieszkanie dla Młodych.

Inicjatywa jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy marzą o własnym mieszkaniu, ale nie mają środków na wkład własny. Być może już niedługo będziesz radośnie wtórować wokaliście Mr. Zoob w swoim nowym mieszkaniu!