Odnawialne Źródła Energii w firmie. Czy to się opłaca?

Wysokie koszty stałe związane z prowadzonym biznesem to znaczące obciążenie dla Twojej firmy. Od kilku miesięcy rosną ceny prądu i ogrzewania, co już widać w rachunkach za media. Wydatki przerzucisz na kontrahentów, ale to może oznaczać, że część z nich stracisz. Jeśli chcesz konkurować ceną, pomyśl o obniżeniu comiesięcznych kosztów. Pomóc w tym mogą Odnawialne Źródła Energii.

Panele fotowoltaiczne w firmie

Przedstawiciele handlowi sprzedający panele potrafią być natarczywi. Prawdopodobnie miałeś okazję porozmawiać z kilkoma z nich. Mówili ogólnikami i chcieli wcisnąć Ci fotowoltaikę. Choć metody akwizycji są różne, to warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie opłacalności inwestycji. To proste.

Weź ostatni rachunek za prąd i oblicz z niego 90%. Tyle możesz zaoszczędzić na comiesięcznych opłatach. Warto jednak skontaktować się z przedstawicielem uznanej firmy fotowoltaicznej w Twojej okolicy i umówić się na spotkanie. Dzięki temu poznasz dokładne możliwości i nakłady, które musisz ponieść, aby osiągnąć pożądany poziom oszczędności.

Panele fotowoltaiczne w firmie to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu realnie obniżysz koszty prowadzenia działalności. Pozwoli Ci to utrzymać ceny na atrakcyjnym poziomie dla Twoich klientów. Dzięki takiej oszczędności Twoje ruchy cenowe nie będą musiały być tak drastyczne, jak u konkurencji, co wyróżni Twoją firmę na rynku.

Odnawialne Źródła Energii dla firmy to tańszy prąd i ogrzewanie

Odpowiednio dopasowane panele fotowoltaiczne w firmie zaspokoją zapotrzebowanie na prąd obiektu biurowego czy hali produkcyjnej. Jednak to nie jedyne rozwiązanie OZE, które przyda się w Twoim przedsiębiorstwie. W obniżeniu rachunków za ogrzewanie pomóc może także pompa ciepła.

To urządzenie jest alternatywą dla tradycyjnych kotłów zasilanych węglem lub gazem. Sytuacja na światowych rynkach sprawiła, że oba surowce znacząco podrożały. Za tonę węgla kamiennego trzeba zapłacić nawet 3000 zł. W ubiegłym roku było to zaledwie 1000 zł.

Problemy z dostawami gazu, który był w większości importowany z Rosji, spowodowały wzrost jego cen. Oznacza to także wyższe koszty prowadzenia biznesu. Przełoży się to najpewniej na podwyżkę cen Twoich produktów lub usług. Nie musi tak być.

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które jest przyjazne dla środowiska i Twojej kieszeni. Urządzenie jest zasilane prądem, a jego średniomiesięczne zużycie to wydatek rzędu 700–800 zł dla 120 mkw obiektu. Gdzie tu oszczędność? Darmowy prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę pokryje zapotrzebowanie na prąd Twojej firmy, w tym pompy ciepła. Oznacza to, że ogrzewanie będzie dla Ciebie praktycznie bezkosztowe.

Nie musisz przejmować się rosnącymi cenami surowców na światowych rynkach i rywalizować o miejsce na stronach składów sprzedających węgiel. Odnawialne Źródła Energii dla firmy to alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, a przy tym przyjazne rozwiązanie dla środowiska i Twojego portfela.

Czy OZE w firmie się opłaca?

Panele fotowoltaiczne w firmie to niższe rachunki za prąd. Moduły PV połączone z pompą ciepła zapewniają ogrzewanie obiektu przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych. Nie musisz jednak płacić za prąd potrzebny do zasilania urządzenia, bo pozyskujesz go za darmo z promieni słonecznych.


Przykład

Wydatki:

Panele fotowoltaiczne – instalacja 10 kW: 40–50 tys. zł;

Pompa ciepła – 50 tys. zł.

Suma: 100 tys. zł

Koszty prądu: 3 tys. / mc = 12 x 3 = 36 tys. zł

Koszty ogrzewania węglem: 6 ton / rok = 6 x 3 tys. = 18 tys. zł

Suma: 54 tys. zł


Uwaga! Nie popadaj w nadmierny optymizm. Panele fotowoltaiczne w firmie są opłacalnym rozwiązaniem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę zapotrzebowanie nieruchomości na energię elektryczną, czyli wszystkich maszyn i urządzeń, a także poziom termoizolacji budynku. Wszystko to wpływa na wielkość instalacji PV i rodzaj pompy ciepła. Trzeba tak dopasować urządzenia, aby ich praca była efektywna. Pomoże w tym doświadczona firma fotowoltaiczna.

Odnawialne Źródła Energii w firmie a rozliczenie z operatorem

1 kwietnia 2022 roku wszedł w życie nowy sposób rozliczania z operatorem. Osoby, które założyły instalację przed wspomnianą datą, rozliczają się na zasadach net meteringu. W tym przypadku wszystkie wyprodukowane nadwyżki trafiają do krajowej infrastruktury energetycznej, która pełni funkcję ogromnego magazynu energii.

Za tę usługę operator pobiera 20% lub 30% z każdego wprowadzonego do sieci kilowata. Kiedy jest taka potrzeba, prosument (jednocześnie producent i konsument prądu) odbiera 0,8 kW lub 0,7 kW. W praktyce to klasyczny barter.

Wszystkie instalacje powstałe po 1 kwietnia 2022 roku rozliczane są w ramach net billingu. W tym wypadku nadwyżki także trafiają do sieci, ale są sprzedawane operatorowi. Kiedy jest taka potrzeba, czyli np. po zmierzchu, gdy fotowoltaika nie produkuje prądu, prosumenci odkupują je od dostawcy energii.

Wiele osób uważa, że ten sposób rozliczenia jest niekorzystny dla prosumentów. Co zrobić? Rozwiązaniem jest kolejne narzędzie OZE. Tym razem to magazyn energii. Jest to akumulator, do którego trafiają wszystkie wyprodukowane nadwyżki. Kiedy panele są mniej wydajne lub gdy nie produkują prądu, energia jest pobierana z magazynu. W ten sposób możesz uniknąć transakcji kupna-sprzedaży z zakładem energetycznym lub zminimalizować ich liczbę, co przyniesie Ci realne oszczędności.

Koszt magazynu energii zależy od jego pojemności. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Urządzenie jest przydatne nie tylko w kwestii rozliczenia z operatorem, ale i w przypadku wystąpienia usterek w sieci lub konieczności ograniczenia zużycia prądu.

Jeśli zdecydujesz się na dodatkową instalację elektryczną, to nawet podczas przerw w dostawach energii elektrycznej będziesz mieć zasilanie. Zapewnia to ciągłość pracy i zmniejsza ryzyko potencjalnych kosztów, jakimi są kary za niewywiązanie się z umowy z kontrahentami.

Jak sfinansować OZE dla firmy?

Masz przynajmniej kilka dróg do wyboru. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia firmowych lokat. Jeśli możesz, to odmroź część środków, zostawiając sobie bezpieczny bufor. Jakie są inne możliwości?

Finansowanie fotowoltaiki przy pomocy pożyczek społecznościowych 

Jeśli na finansowanie fotowoltaiki potrzebujesz zewnętrznych środków, sprawdź oferty pożyczek społecznościowych. Crowdfunding pożyczkowy to alternatywa dla rynku bankowego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że sam decydujesz, jaką ofertę przyjmiesz. Wystarczy, że zgłosisz zapotrzebowanie na określoną sumę pieniędzy, a pożyczkodawcy wyślą Ci swoje propozycje finansowania.

Więcej o crowdfundingu pożyczkowym i unijnych regulacjach tej formy pożyczek przeczytasz w naszym artykule: Crowdfunding w świetle unijnych regulacji – Rozporządzenie ECSP.

Pożyczki społecznościowe to wygodne rozwiązanie, które stale zyskuje na popularności. W 2021 roku rynek crowdfundingu pożyczkowego w Polsce był wart 2 mld zł, co względem 2020 roku oznaczało wzrost o prawie 100%.

Finansowanie fotowoltaiki – inne metody

Odnawialne Źródła Energii w firmie możesz sfinansować kredytem bankowym. Banki podchodzą do tego typu inwestycji bardzo różnie. W większości przypadków konieczne będzie wycenienie inwestycji i zabezpieczenie transakcji. Wszystkie koszty okołokredytowe to dodatkowe wydatki, które obciążają Twoją firmę. Dlatego warto przyjrzeć się alternatywie, jaką jest crowdfunding pożyczkowy.

Po pieniądze możesz zgłosić się także do rodziny lub przyjaciół. Prawdopodobnie to najmniej komfortowa opcja, gdyż ciąży na Tobie presja, aby jak najszybciej zwrócić dług. Poza tym możesz nie chcieć informować bliskich o Twoich biznesowych inwestycjach. Dlatego warto rozważyć opcje, które sprawiają, że finansowanie fotowoltaiki i innych rozwiązań OZE jest tańsze.

Biznes przełącza się na OZE. Rynek w Polsce

Z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że Polska jest na czwartym miejscu w Europie pod względem przyrostu zainstalowanej mocy OZE. Jeszcze w 2010 roku Krajowy Plan Działań w zakresie OZE przewidywał, że w 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaice osiągnie 1,8 GW, a w 2030 roku będzie to 10 GW. Scenariusz bazowy zakładał, że będzie to 2 GW, ale prognozy się zmieniły.

Rzeczywistość pokazała, że fotowoltaika w Polsce rozwija się dynamicznie. W praktyce 10 GW mocy zainstalowanej udało się osiągnąć w połowie 2022 roku. Warto zaznaczyć, że fotowoltaika w miksie OZE, czyli zestawieniu wszystkich źródeł produkujących zieloną energię, wyprzedziła dotychczasowego lidera, energetykę wiatrową.

Nie tylko osoby indywidualne, ale także firmy stawiają na fotowoltaikę. Nowe technologie pozwalają obniżyć koszty i częściowo uniezależnić się od zakładów energetycznych. Odnawialne Źródła Energii w firmie przynoszą korzyści, które są policzalne. Przekonaj się, ile możesz zyskać na zielonych technologiach.

Panele fotowoltaiczne w firmie

OZE to realne korzyści dla Twojego portfela, a przy okazji dla środowiska naturalnego. Jeśli chcesz ograniczyć koszty prowadzenia firmy i obniżyć rachunki za prąd lub ogrzewanie, postaw na fotowoltaikę i pompę ciepła. Potrzebujesz pieniędzy? Skorzystaj z finansowania społecznościowego. Przejdź na zieloną stronę mocy!