Poduszka finansowa, czyli ile oszczędności mają Polacy?

W cyklicznym raporcie UCE Research i Grupy AdRetail pt. Nastroje konsumenckie Polaków 2021 wynika, że w pierwszym kwartale ubiegłego roku aż 44,8% Polaków zamierzało ograniczyć wydatki na bieżące zakupy. Kiedy nastroje społeczne trochę się poprawiły, a COVID-19 „spowszechniał”, wybuchła wojna w Ukrainie. Jaki ma to wpływ na sytuację w Polsce? Czy Twój domowy budżet wytrzyma wzrost cen?

Ile oszczędności mają Polacy?

Portal Interviewme przeprowadził badanie dotyczące oszczędzania, wydatków, planów i obaw Polaków dotyczących pandemii. Jak podaje źródło „co czwarty Polak wydaje co miesiąc od 90% do 100% pensji”. Pozostała kwota to zaledwie niewielki bufor bezpieczeństwa.

Oszczędności Polaków w ujęciu statystycznym:

 • 24% – nie ma oszczędności;
 • 19% – ma ich poniżej 1 000 zł;
 • 24% – ma odłożone od 1 001 zł do 5 000 zł;
 • 10% – zgromadziło od 5 001 zł do 10 000 zł;
 • 23% – ma powyżej 10 000 zł.

Z badania wynika, że u 20% ankietowanych oszczędności wystarczą maksymalnie na 2 tygodnie. Z chwilą utraty pracy lub w razie wypadku, który wyłączy Cię z możliwości zarobkowania, jest to poważny problem. Wówczas ciężar utrzymania spada na partnera. Jeśli on także nie pracuje, to sytuacja staje się wyjątkowo niekorzystna.

Jak długo mogą utrzymać się z oszczędności Polacy?

 • 11% – krócej niż tydzień;
 • 11% – od 1 do 2 tygodni;
 • 24% – do 1 miesiąca;
 • 35% – od 1 miesiąca do 6 miesięcy;
 • 6% – od pół roku do 1 roku;
 • 13% – ponad 1 rok.

Powyższe dane należy rozumieć następująco: 22% osób nie ma żadnych lub ma minimalne oszczędności, a 24% ankietowanych może przetrwać bez dochodu zaledwie przez jeden miesiąc. W praktyce oznacza to, że nagły wzrost cen żywności, paliw i rat kredytów spowoduje, że wspomniane 24% osób powiększy tę pierwszą grupę.

Ile pieniędzy miesięcznie odkładają Polacy?

 • 58% ankietowanych oszczędza mniej niż 500 zł;
 • 25% ankietowanych oszczędza od 500 zł do 1 000 zł;
 • 17% ankietowanych oszczędza powyżej 1 000 zł.

Większe oszczędności mają osoby starsze, które dłużej gromadzą środki. Z raportu UCE Research i SYNO Poland wynika, że oszczędności powyżej 50 000 zł posiadają osoby w wieku 56–80 lat (12%), z miesięcznym dochodem 9 000 zł (42,3%) lub z wyższym wykształceniem (14,4%). Najczęściej są to mieszkańcy większych miast powyżej 500 000 mieszkańców (13,5%).

Co ciekawe, również w tym samym przedziale wiekowym, tj. 56-80 lat, aż 26,5% badanych z dochodem netto 1 000–2 999 zł nie ma żadnych oszczędności. Najczęściej są to osoby z mniejszych miejscowości liczących od 20 000 do 49 000 osób (23,8%). Niskie dochody utrudniają odłożenie pieniędzy. Zdarza się, że brakuje środków na bieżące potrzeby, co przekłada się na funkcjonowanie „od wypłaty do wypłaty”.

Oszczędności Europejczyków

Sytuacja w Polsce wydaje się klarowna. Jak wyglądają pozostałe państwa na Starym Kontynencie? W 2018 r. przeprowadzono badanie European Consumer Payment Report, z którego wynika, że aż 41% Europejczyków nie odkłada żadnych pieniędzy.

Państwa z największym odsetkiem osób, które nie oszczędzają żadnych pieniędzy, to

Łotwa – 58% i Grecja – 57%. W badanym okresie zaledwie 26% Szwedów, 28% Czechów i 29% Słowaków nie gromadziło oszczędności. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim zależy to od dochodów z pracy i poziomu konsumpcji. Im więcej kupujesz, tym mniej środków zaoszczędzisz.

Ile miesięcznie wydają Polacy?

Otrzymujesz przelew na konto, płacisz rachunki, a pozostała kwota pozostaje do Twojej dyspozycji. Jak podaje portal Interview: „aż 25% ankietowanych wydaje między 90% a 100% pensji”. Co ciekawe, 4% pytanych osób wydaje powyżej 100%. Oznacza to, że w każdym miesiącu korzystają z finansowania zewnętrznego np. kredytów, limitów w rachunku lub kart kredytowych.

Raport GUS Polska w Unii Europejskiej 2019 zawiera ciekawe informacje dotyczące budżetu domowego Polaków. Wynika z niego, że 26% ankietowanych największą część środków finansowych przeznacza na użytkowanie i wyposażenie mieszkania. Sporo, bo 17% (średnia unijna 12%) pochłaniają wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. Polacy wydają więcej od Europejczyków na zdrowie, odzież i obuwie, a także alkohol i tytoń. W tym wypadku wiele zależy od siły nabywczej pieniądza, na którą wpływa inflacja.

W 2018 r. inflacja wynosiła zaledwie 1,6%, rok później 2,3%. Ze wstępnych danych GUS-u wynika, że w styczniu 2022 r. osiągnęła ona już poziom 9,4%. W efekcie ceny podstawowych produktów spożywczych i transportu rosną. Rada Polityki Pieniężnej reaguje podwyżkami stóp procentowych, co ma ograniczyć wzrost wskaźnika inflacji. Rykoszetem dostają kredytobiorcy, którym wzrasta wysokość rat kredytowych. W takich sytuacjach pomocna jest właśnie poduszka finansowa.

Czy poduszka finansowa zapewni miękkie lądowanie?

Twoje oszczędności pomogą Ci przetrwać w trudnych sytuacjach. Kiedy zepsuje Ci się samochód, kocioł przestanie działać lub będziesz potrzebować odpłatnego zabiegu medycznego, sięgniesz po zgromadzone środki. Dzięki poduszce finansowej pokryjesz niespodziewane wydatki lub utrzymasz się w momencie, gdy stracisz źródło dochodów. Co więcej, nie odczujesz dużego obciążenia domowego budżetu w nagłych sytuacjach.

Kto powinien mieć poduszkę finansową?

We wszystkich gospodarstwach domowych przyda się finansowy bufor bezpieczeństwa. Nie możesz przewidzieć nagłej choroby, utraty pracy ani wypadku, który uniemożliwi Ci zarabianie. Czasami trzeba wymienić komputer, a innym razem kupić nową kurtkę dla dziecka. Warto mieć odłożone pieniądze, które niemal natychmiast zaspokoją nagłą potrzebę.

Ile warto oszczędzać?

Praktycy z branży finansowej szacują, że zebrana kwota powinna pokryć minimum trzykrotność miesięcznych wydatków. „Kupujesz czas”, w trakcie którego znajdziesz nową pracę i staniesz na nogi. Optymalnym rozwiązaniem są oszczędności umożliwiające normalne funkcjonowanie przez rok. Im większa poduszka finansowa, tym większy spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Sposoby finansowania nieprzewidzianych wypadków i bieżących potrzeb

Co zrobić, gdy brakuje Ci pieniędzy, a sytuacja losowa sprawiła, że ich bardzo potrzebujesz? Warto zacząć szukać wsparcia u rodziny i przyjaciół. Nieoprocentowana pożyczka na umówiony okres to wygodne rozwiązanie. Jeśli kwota, której potrzebujesz, jest znaczna, poproś o pomoc większe grono znajomych. Jest to prawdopodobnie najtańsze rozwiązanie, z którego możesz skorzystać.

Alternatywą dla pożyczek od rodziny będzie kredyt konsumencki. Uzyskasz go, jeśli masz zdolność kredytową. Wiele banków oferuje finansowanie do kwoty 100 000 zł. Większe wydatki pokryjesz kredytem, którego zabezpieczeniem będzie np. Twoje mieszkanie lub dom. Trudności pojawiają się, gdy, chociażby ze względu na formę zatrudnienia lub jej brak, spotkasz się z odmową w banku.

Masz jednak jeszcze jedno rozwiązanie! Jest nim crowdfunding pożyczkowy.

Crowdfunding pożyczkowy – wsparcie społeczności

Zasada działania jest bardzo prosta. Rejestrujesz się na stronie finansowo.pl i zgłaszasz swoje zapotrzebowanie na kapitał. Do wyboru masz wiele ofert od pożyczkodawców, którymi są osoby indywidualne. Często na określoną kwotę składa się od kilku do nawet kilkudziesięciu użytkowników. Twoim zadaniem jest systematyczne spłacanie zobowiązania wraz z umówionymi odsetkami.

Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Zyskujesz dostęp do atrakcyjnych cenowo ofert pożyczkowych. Często koszt takiej metody jest niższy niż w przypadku kredytu bankowego. Co ważne, sam decydujesz, na jakich warunkach zgodzisz się pożyczyć od kogoś pieniądze – to Ty ustalasz koszty. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad wysokością odsetek.

Crowdfunding pożyczkowy – rynek w Polsce

Szacuje się, że w 2021 r. rynek crowdfundingu w Polsce był wart 2,03 mld zł, co w porównaniu do 2020 r. (1,09 mld zł) oznacza wzrost o prawie 100% rok do roku. Finansowanie społecznościowe, jak inaczej nazywa się crowdfunding pożyczkowy, cieszy się rosnącym powodzeniem. Jest też coraz powszechniej dostępne. Metoda jest popularna także w przypadku przedsiębiorców.

Crowdfunding pożyczkowy dla firm

Bank ze względu na brak zdolności kredytowej lub z innego powodu może odmówić finansowania inwestycji. Nawet jeśli masz świetny projekt, który usprawni produkcję i ograniczy koszty stałe, komercyjna instytucja kredytowa, widząc ryzyko, nie zechce zainwestować w jego realizację.

W tego typu sytuacjach skorzystaj z pomocy społeczności. Na biznes.finansowo.pl znajdziesz wsparcie finansowe, które umożliwi realizację planów rozwojowych Twojego przedsiębiorstwa. Również w tym wypadku masz wpływ na koszty pożyczki, a jednocześnie zachowujesz pełną kontrolę nad firmą.

Zyskujesz swobodę działania i nie musisz dostosowywać wyników finansowych do wytycznych banku. Często za ich niespełnienie przewidziane są „kary” w postaci wyższego oprocentowania lub zmniejszenia limitu w rachunku bankowym. W przypadku finansowania społecznościowego nie ma takich obwarowań, a to oznacza dużą niezależność w zakresie księgowości.

Poduszka finansowa to przydatne rozwiązanie, tak na „wszelki wypadek”

Około 46% Polaków nie ma oszczędności lub zgromadzone środki wystarczają na pokrycie maksymalnie dwutygodniowych wydatków. Tymczasem im większe oszczędności, tym większy komfort psychiczny. W razie trudności, np. utraty pracy lub konieczność zakupu nowej lodówki, masz odłożone pieniądze, które są Twoim buforem bezpieczeństwa.

Co w sytuacji, gdy nie masz oszczędności? Możesz zwrócić się do banku po kredyt lub sięgnąć po finansowanie społecznościowe (crowdfunding pożyczkowy). To drugie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w Polsce, a to dzięki temu, że daje większą kontrolę nad kosztami pożyczki. Sam wybierasz najatrakcyjniejszą z ofert.

Chcesz wiedzieć więcej? Masz pytania? Zajrzyj na finansowo.pl.