Program Mieszkanie bez wkładu własnego. Mieszkaj u siebie!

Własne mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jednocześnie to miejsce ważnych rodzinnych wydarzeń i spotkań z przyjaciółmi. Posiadanie własnego azylu jest wysoko w hierarchii potrzeb Polaków, nie zawsze da się ją jednak łatwo spełnić. Jedną z przeszkód jest często konieczność odłożenia większej gotówki. Program Mieszkanie bez wkładu własnego pomaga rozwiązać ten problem.


Mieszkanie bez wkładu własnego w pigułce:

 • Gwarancja BGK pokrywa wkład własny w wysokości nie mniejszej niż 10% i nie większej niż 20% wartości nieruchomości.
 • Maksymalna kwota gwarancji – 100 000 zł.
 • Okres spłaty kredytu hipotecznego – minimum 15 lat.
 • Waluta – PLN.
 • Prowizja – jednorazowa opłata w wysokości 1% kwoty gwarancji – maksymalnie 1000 zł.
 • Brak zabezpieczenia gwarancji.
 • Okres trwania programu – do 31 grudnia 2030 r.
 • Z programu mogą skorzystać: single, pary wychowujące przynajmniej jedno wspólne dziecko, małżonkowie bez względu na liczbę posiadanych dzieci.
 • Brak ograniczeń wiekowych.
 • Brak ograniczeń co do metrażu.
 • Program umożliwia kupno mieszkania lub budowę domu.

Czym jest program Mieszkanie bez wkładu własnego?

Od 27 maja 2022 r. możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, w przypadku którego nie jest wymagany wkład własny. Jest to jedno z założeń „Polskiego Ładu”, czyli rządowego programu gospodarczego. Mieszkanie bez wkładu własnego to program pomocowy dla osób, które z różnych względów nie są w stanie spełnić wymagań banków.

Instytucje finansowe udzielają kredytów hipotecznych osobom, które zgromadzą wkład własny na poziomie 20% wartości nieruchomości. Jeśli nie masz takich oszczędności, to prawdopodobnie usłyszysz w banku odmowę. Jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku Mieszkania bez wkładu własnego.

Obsługą transakcji zajmują się banki, które podpisały umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK jest gwarantem wkładu własnego, ale nie tylko. Jego rolą jest także realizowanie wypłat z tzw. spłaty rodzinnej, dzięki której możesz szybciej spłacić kredyt.


Ważne!

Program Mieszkanie bez wkładu własnego nie finansuje części kredytu. Jednak gwarancje BGK pozwalają na uzyskanie kredytu hipotecznego bez wnoszenia kapitału początkowego.


Najważniejsze założenia programu Mieszkanie bez wkładu własnego

BGK obejmuje gwarancją część kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Nie może to być mniej niż 10%, ale także nie więcej niż 20% wartości nieruchomości. Z kolei maksymalna kwota pomocy nie powinna być wyższa niż 100 000 zł. Dzięki temu przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania nie musisz angażować własnych środków.

Poza brakiem konieczności wnoszenia udziału własnego na uwagę zasługuje spłata rodzinna. Przysługuje ona osobom, które w trakcie spłaty kredytu powiększą swoje gospodarstwo domowe o drugie lub kolejne dziecko. Narodziny drugiego potomka spowodują, że Twój kredyt zostanie jednorazowo pomniejszony o 20 tys. zł. Narodziny trzeciego i każdego kolejnego dziecka upoważniają do uzyskania spłaty w wysokości 60 tys. zł.


Przykład

W trzecim roku spłaty kredytu rodzi Wam się drugie dziecko. Jednorazowa spłata pomniejszy Twoje zobowiązanie względem banku o 20 tys. zł. Rok później rodzi się kolejne dziecko, co sprawi, że kredyt zostanie pomniejszony o 60 tys. zł. Dwa lata później rodzi się czwarty potomek i również w tym wypadku kwota kredytu do płaty zmniejszy się o 60 tys. zł.


Kredyt hipoteczny w ramach programu musi być zaciągnięty na minimum 15 lat w walucie polskiej. Dzięki temu można uniknąć ryzyka kursowego, jakie miało miejsce w przypadku kredytów frankowych.

Ustawa została napisana w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko sztucznego zawyżania cen mieszkań. Jednocześnie ma uniemożliwić ich zakup w celach inwestycyjnych, np. aby czerpać korzyści z wynajmu.

Spłata rodzinna od podszewki

Wiesz już, że urodzenie drugiego i kolejnego dziecka to dodatkowe pieniądze, które pomniejszą kwotę Twojego kredytu hipotecznego. Pozwala to wygospodarować pieniądze, które możesz przeznaczyć na bieżące potrzeby dziecka. Pamiętaj jednak, że nie otrzymasz gotówki, którą możesz odłożyć. Po prostu zmniejszy się kwota do spłaty, a przy tym rata lub okres kredytowania.

Warunki spłaty części kredytu hipotecznego:

 • prowadzenie gospodarstwa domowego na terenie Polski;
 • brak prawa własności do innej nieruchomości mieszkalnej niż ta, która była celem programu;
 • niewypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego.

Warto zaznaczyć, że Ustawa z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym nie przewiduje objęcia gwarancją innych kredytów hipotecznych niż te udzielone w ramach programu. Oznacza to, że spłata rodzinna przysługuje tylko kredytobiorcom w ramach Mieszkanie bez wkładu własnego.

Spłata rodzinna a dziecko przysposobione

Jeśli w trakcie spłaty kredytu udzielonego w ramach programu Twoja rodzina powiększy się o dziecko przysposobione, to także istnieje możliwość skorzystania ze spłaty rodzinnej. Uprawnienia do uzyskania spłaty przysługują Ci w momencie przysposobienia dziecka.

Spłata rodzinna a spadek

Zdarza się, że przysługuje Ci część udziałów w nieruchomości mieszkalnej, którą otrzymałeś w ramach spadku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli w trakcie spłaty finansowania uzyskanego w ramach programu nabędziesz nieruchomość w drodze spadku, wyklucza Cię to z możliwości uzyskania spłaty rodzinnej. Jest jednak odstępstwo od tej reguły.

W powyższej sytuacji spłata rodzinna przysługuje Ci, gdy w skład Twojego gospodarstwa domowego wchodzi:

 • dwoje dzieci, a członkowie gospodarstwa domowego posiadają łącznie prawo własności albo spółdzielcze prawo dotyczące nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 mkw;
 • troje dzieci, a osoby wchodzące w skład tego gospodarstwa domowego posiadają łącznie prawo własności albo spółdzielcze prawo dotyczące nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 75 mkw;
 • czworo dzieci, a osoby wchodzące w skład tego gospodarstwa domowego posiadają łącznie prawo własności albo spółdzielcze prawo dotyczące nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 90 mkw;
 • pięcioro albo więcej dzieci, a członkowie tego gospodarstwa domowego posiadają łącznie prawo własności albo spółdzielcze prawo dotyczące nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Szczegółowy opis znaleźć można w Art. 5. – [Wymagania wobec kredytobiorcy] – Gwarantowany kredyt mieszkaniowy.

Finansowanie na wykończenie mieszkania

Mieszkanie bez wkładu własnego to przydatne rozwiązanie dla osób, które nie mają własnych oszczędności. Jeżeli Twoja zdolność kredytowa umożliwia Ci obsługę comiesięcznych rat, to możesz kupić mieszkanie lub wybudować dom. Trudno jednak mieszkać w pustych ścianach. Warto więc od razu zadbać o wykończenie nieruchomości, aby móc poczuć się jak u siebie.

Jeżeli bank nie jest skory do udzielenia kredytu na zakup sprzętu AGD lub RTV do mieszkania, a zgromadzone środki nie wystarczą, możesz skorzystać z finansowania społecznościowego. Crowdfunding pożyczkowy to alternatywa dla rynku bankowego. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że to Ty decydujesz, na jakich warunkach pożyczasz: ustalasz parametry pożyczki, a Pożyczkodawcy jedynie wyrażają na nie zgodę (lub nie). Wystarczy, że złożysz wniosek na określoną kwotę, okres spłaty i wynagrodzenie dla Pożyczkodawców. 

Zajrzyj na Finansowo.pl i zobacz, jak w prosty sposób znaleźć dodatkowe środki w nagłych i niespodziewanych wydatkach.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego to szansa na własne M

Rządowe gwarancje pozwalają na kupno mieszkania lub budowę domu bez konieczności wnoszenia udziału własnego. Istniejące regulacje są bardzo przyjazne dla kredytobiorców, a szczególnie dla rodzin z dziećmi. 

Program pozwala na spełnienie marzeń o własnym M. Jednak żeby zamieszkać na swoim, potrzebne będą dodatkowe środki na wykończenie wnętrza i zakup wyposażenia. W tym wypadku wsparcie znajdziesz w ramach finansowania społecznościowego. Pomoże Ci to spełnić marzenia o własnym i bezpiecznym azylu, w którym panuje harmonia i dobry nastrój.