Jak rozkręcić biznes związany z produkcją w domu?

Myślisz „produkcja” i przed oczami pojawiają się dymiące kominy fabryk, robotnicy ubrani w jednakowe stroje, a także ogromne hale z taśmami produkcyjnymi. Co, gdyby ten obraz zamienić na przytulny pokój lub garaż w domu? To nie żart. W niektórych branżach powierzchnia nie ma znaczenia i nawet małe pomieszczenia można przystosować do funkcji minifabryki. Ale jaki biznes wybrać?

Produkcja domowa, czyli czego potrzebujesz do otwarcia biznesu?

Mała powierzchnia nie musi oznaczać małych zysków. To mit powielany przez zwolenników twierdzenia, że tylko masowa produkcja w fabryce zapewni duże dochody. W domu najpewniej wyprodukujesz mniej. Niemniej popularne produkty „hand made” są w cenie, a produkcja manufakturowa cieszy się popularnością. Masz więc przestrzeń do działania.

Firmy produkcyjne uszyją masę tanich garniturów. Swój egzemplarz kupisz w markecie już za 300 zł. Dla pewnej grupy osób będzie to interes życia. Jednak dobry handlowiec lub prezes firmy będzie szukał czegoś innego. Wybór często pada na ręcznie szyty garnitur, za który trzeba zapłacić 5 tys. zł, a często więcej.

Jako początkujący krawiec lub krawcowa prawdopodobnie zażyczysz sobie niższej kwoty. Raz, że produkcja domowa dopiero się rozwija, a dwa – możesz nie mieć wystarczającego doświadczenia, aby zadowolić wysublimowane gusta. To przyjdzie z czasem. Powiedzmy, że wówczas uszycie wysokiej jakości garnituru zajmie Ci krócej niż tydzień. W miesiącu stworzysz 3–4 sztuki, każda po 5 tys. zł. i miesięczny przychód zaczyna wyglądać atrakcyjnie. 

Czego potrzebujesz do otwarcia biznesu?

  • Wygodnego miejsca do wykonywania pracy – czasami wystarczy laptop z internetem, np. do produkcji dóbr cyfrowych.
  • Narzędzi – tworząc naczynia ceramiczne, potrzebujesz sprzętu, aby pracować z surowcem.
  • Planu sprzedaży – znajdź odpowiedź na pytania: Co chcesz sprzedać? Komu chcesz sprzedawać? Ile chcesz tego sprzedawać? Jak najlepiej sprzedawać produkty, które oferujesz?
  • Finansowanie biznesu – czasami wystarczą zapał i dobre chęci, aby wystartować. Innym razem potrzebne są dodatkowe środki na zakup narzędzi lub niezbędnego wyposażenia, a te zapewni np. pożyczka społecznościowa lub wsparcie rodziny.

Załóżmy, że pleciesz wianki świąteczne. Pomyśl, komu chcesz je sprzedawać. Czy raczej osobom indywidualnym – znajomym lub klientom w internecie, czy bardziej zależy Ci na dotarciu do firm, bo te kupują zwykle większe ilości i mogą zapłacić więcej? Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Szkoda, aby Twoja produkcja domowa wystartowała od srogiej porażki.

Przeczytaj także na naszym blogu: Jaki biznes sprawdzi się w czasach kryzysu?

Firma może produkować w domu

Microsoft, Apple czy Google to klasyczne przykłady firm, które zaczynały w garażu. Dysponujesz takim? Być może warto zamienić go na pracownię krawiecką, warsztat dla car detailingu lub salę, gdzie będziesz wystawiać i sprzedawać swoje naczynia ceramiczne.

Często nie są potrzebne żadne zezwolenia, aby umiejscowić biznes w domowym garażu. Twoja firma produkcyjna może mieć w nim jednocześnie centralę i halę produkcyjną. Jeśli przyjdzie zima, niewykluczone, że zajdzie potrzeba dzielenia się przestrzenią z samochodem. Początki bywają trudne, ale możesz działać.

Pamiętaj jednak, że wykonywanie niektórych prac wymaga specjalnych pozwoleń. Jeśli pieczesz ciasta dla znajomych w domowej kuchni, to nikt nie widzi w tym problemu. Z kolei, gdy te same ciasta chcesz sprzedawać za pośrednictwem swojej firmy, musisz spełnić wymagania sanepidu, inaczej zapłacisz karę.

Car detailing w garażu to zajęcie nieinwazyjne dla środowiska. Jeśli jednak zamierzasz lakierować elementy lub całe pojazdy bądź planujesz otworzyć niewielką myjnię dla sąsiadów, niezbędne będą pozwolenia i zgody na prowadzenie biznesu. 

Zanim uruchomisz produkcję domową, upewnij się, że nie dotyczą Cię ograniczenia prawne. Najszybciej znajdziesz takie informacje w internecie. 

Przeczytaj także na naszym blogu: Jak wygląda prowadzenie działalności bez rejestracji?

Pomysł na biznes produkcyjny w domu

Małe firmy produkcyjne również mogą generować duże obroty. Wiele zależy od tego, ile i w jakich cenach sprzedajesz swoje produkty. Może się okazać, że stworzenie rzeźby lub dodatku z bursztynu do pióra lub elementu biżuterii przyniesie spory dochód.

5 pomysłów na biznes:

  • biżuteria – wysokiej jakości, ręcznie robiona biżuteria, również z metali szlachetnych to pożądany towar, za który klienci potrafią słono zapłacić;
  • biżuteria artystyczna – klienci stawiający na ekstrawagancję oczekują nuty artystycznego szaleństwa, co sprawia, że produkt jest unikatowy, a to kosztuje;
  • zakład krawiecki – nawet jeden klient w miesiącu, który zapłaci za Twoją pracę 2–3 tys. zł to dobry dodatek do wypłaty i obiecujący początek nowego biznesu;
  • produkcja zabawek – nietuzinkowe zabawki to wyróżnik, a czasami sposób, aby powrócić do czasów dzieciństwa i swoich ulubionych pluszowych przyjaciół;
  • produkcja odzieży dziecięcej – ilością nie wygrasz, ale oryginalność może skutecznie przyciągnąć klientów.

Mniej typowy domowy biznes to np. inwestycja we frezarkę, tokarkę lub maszynę CNC do obróbki metalu. Tego rodzaju sprzęt pozwoli na pozyskiwanie małych, dorywczych zleceń, a po czasie może przekształcić się w biznes na pełen etat. Firmy produkcyjne niewielkich rozmiarów to często solidni podwykonawcy, którzy elastycznie reagują na potrzeby swoich klientów. W takich sytuacjach produkcja domowa często wygrywa z dużym biznesem.

Przeczytaj także na naszym blogu: Jak pozyskać klientów?

Ile kosztuje założenie firmy i jak sfinansować początkowe nakłady?

Założenie firmy może kosztować 0 zł, ale wymaga nieco Twojego czasu. Pamiętaj, że nie musisz od razu zakładać działalności. Jeśli chcesz sprawdzić swoje siły i trochę poćwiczyć, masz możliwość realizacji zleceń dla przyjaciół. 

Jeśli jesteś krawcem lub krawcową i w rodzinie szykuje się wesele, to uszyj sobie suknię lub garnitur i efektami podziel się z bliskimi. W sytuacji, gdy zrobisz to odpowiednio wcześniej, istnieje szansa, że ktoś poprosi Cię o wykonanie egzemplarza dla siebie. Dla Ciebie to szansa, aby poćwiczyć, udokumentować efekt i wykorzystać pochlebne komentarze do promocji swojej marki.

Istnieją także branże, w których finansowanie biznesu z własnych oszczędności lub środków zewnętrznych staje się niezbędne. Wydatek kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych na wypalarkę plazmową CNC nie zawsze uda się pokryć z bieżących dochodów. W takiej sytuacji możesz sięgnąć po finansowanie społecznościowe (crowdfunding pożyczkowy).

Ile kosztuje założenie firmy? 

Na tak postawione pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Produkcja domowa może być bezkosztowa na samym początku. Jednak regularne zamówienia sprawią, że zapasy wełny, z której szyjesz zabawki, zaczną się kurczyć. Poza tym możesz natrafić, np. na lepszą dzianinę w rzadko spotykanym kolorze, co dodatkowo wyróżni Twój produkt, ale wiąże się to z wydatkami na zakup materiałów.

Alternatywnie założenie biznesu może wiązać się z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętaj, że często istnieje możliwość wynajęcia maszyn, urządzeń lub profesjonalnego warsztatu, gdzie zrealizujesz swoje projekty. Pozwoli Ci to określić poziom kosztów i zrewiduje, czy Twoje produkty wyceniasz na odpowiednim poziomie.

Jak sfinansować początkowe nakłady?

Jedna z metod finansowania biznesu to crowdfunding pożyczkowy. To alternatywne rozwiązanie dla rynku bankowego, które jest dostępne dla osób indywidualnych oraz firm. Inna nazwa tego rodzaju crowdfundingu to finansowanie społecznościowe. To narzędzie jest bardzo wygodne i stale zyskuje na popularności, co było szczególnie widoczne w okresie pandemii.

Finansowanie biznesu poprzez crowdfunding pożyczkowy okazuje się bardzo proste. Formalności jest niewiele, szczególnie gdy ubiegasz się o pożyczkę jako osoba indywidualna. Jeśli dopiero zaczynasz jako właścicielka lub właściciel firmy, właśnie tak mogą wyglądać Twoje pierwsze kroki w biznesie.

Jeśli zdecydujesz się na założenie firmy, trudno będzie znaleźć finansowanie w bankach. Pozostają oszczędności, wsparcie rodziny, przyjaciół albo chwilówki. Te ostatnie są zwyczajnie droższe od crowdfundingu, a opóźnienia w spłacie pożyczki od rodziny mogą nadwyrężyć Twoją reputację. Z kolei własne oszczędności nie zawsze okazują się wystarczające.

W takich okolicznościach finansowanie biznesu z wykorzystaniem crowdfundingu może być jedynym wyjściem, aby Twój biznes wystartował.

Przeczytaj także na naszym blogu: Ile kosztuje założenie własnej firmy?

Produkcja w domu? Tak, to możliwe!

Mikrobiznes produkcyjny to nie mrzonka, a fakt. Możesz wystartować z niewielkimi zasobami i z czasem rozwinąć swoją działalność. W zależności od typu zajęcia, na które się zdecydujesz, będziesz potrzebować określonej ilości pieniędzy. Warto mieć pewnego rodzaju bufor, gdyby się okazało, że trzeba zainwestować w dodatkowy materiał czy nowe narzędzia, aby zrealizować większą liczbę zamówień. To znak, że Twoja produkcja domowa ma zadatki na prężnie działającą firmę.

Planujesz otworzyć własny biznes? Szukasz finansowania dla istniejącej już firmy? Wypróbuj crowdfunding pożyczkowy.