Jakich specjalistów potrzebuje rynek w 2023? Ile kosztuje przebranżowienie?

„Rzeczpospolita”, powołując się na analizy Barometru Zawodów, podała listę 27 branż, w których brakuje rąk do pracy. Z kolei portal pracuj.pl na bazie własnych analiz poinformował, że aż 94% Polaków jest gotowych do przekwalifikowania się, aby znaleźć pracę. Na jakie specjalizacje warto zwrócić uwagę?

Jakich specjalistów potrzebuje rynek w 2023 r.?

Barometr Zawodów informuje, w jakich branżach są potrzebni specjaliści. W 2023 r. jest 27 takich profesji. „RZ” w rozmowie z pracownikami UP w Krakowie ustaliła, że: „Nadal jednak jest wiele specjalności, których niedobór utrudni firmom prowadzenie biznesu, pogarszając też jakość edukacji i opieki zdrowotnej”.

Z listy zawodów deficytowych zniknęli piekarze, choć nie wynika to z zaspokojenia popytu na usługi tej grupy zawodowej. W związku z wysokimi cenami energii piekarnie są zagrożone zamknięciem, co bezpośrednio wpływa na wysokość zatrudnienia.

Zawody, w których brakuje rąk do pracy:

 • zawodowi kierowcy – w branży kurierskiej i logistycznej aż 41% osób zmieniło w ostatnim czasie pracę;
 • pielęgniarki – w 90% regionów kraju brakuje pielęgniarek i położnych, a w 84 powiatach zapotrzebowanie określa się jako bardzo duże;
 • psychologowie i psychoterapeuci – w związku z pandemią COVID-19 brakuje na rynku wykwalifikowanych specjalistów; potrzeba ich aż w 329 powiatach;
 • nauczyciele – chociaż brakuje ich permanentnie, to minister edukacji podał w rozmowie z „Radiem Zet”, że w związku z niżem demograficznym pracę może stracić 100 tys. osób;
 • informatycy – najbardziej pożądani specjaliści na rynku, na których nadal jest ogromny popyt, nawet w czasie kryzysu. „RZ” podaje, że cztery na dziesięć firm chce zatrudnić w tym roku specjalistę IT. Szacuje się, że na rynku brakuje ok. 25 tys. informatyków.

Znalezienie pracy w 27 zawodach wskazanych przez Barometr Zawodów nie powinno być trudne. Zdarza się, że przedsiębiorcy zatrudniają osoby bez doświadczenia i kwalifikacji, a następnie sami inwestują w ich rozwój. Istnieją jednak branże, gdzie takie podejście nie jest możliwe, a potencjalni kandydaci muszą mieć określone kompetencje. Oznacza to, że zmiana zawodu wymaga nie tylko chęci, ale i zaangażowania.

Przebranżowienie i podnoszenie kwalifikacji – statystyki

Jednym z kroków do zmiany dotychczasowych umiejętności zawodowych na nowe jest podwyższenie swoich kwalifikacji. Niestety w Polsce nadal wiele osób rozdziela edukację od pracy i traktuje je jako następujące po sobie etapy. Jest to błędne założenie, którego pokłosie widać na uczelniach wyższych. Rzadko można zauważyć na nich osoby w średnim wieku.

Wyniki raportu „Diagnoza społeczna z lat 2009-2011”, kiedy w Polsce studiowało ok. 1,8 mln osób, pokazują, że tylko 10,7% osób w wieku 25 lat i więcej podnosiło swoje kwalifikacje.

Z kolei analizy ManpowerGroup wykazały, że w 2022 r. tylko 17% pracodawców planowało podnieść kwalifikacje techniczne swoich pracowników, a tylko 15% zdecydowało się na sześciotygodniowe kursy dla nich z obszaru umiejętności miękkich. Co więcej, połowa organizacji nie zamierza inwestować w długoterminowe szkolenia pracowników. Jeśli zależy Ci na podniesieniu umiejętności zawodowych lub przebranżowieniu, najlepiej licz na siebie.

Jak się przebranżowić?

Zmianę zawodu najlepiej zaplanować i sukcesywnie zdobywać nowe umiejętności, które pomogą Ci w znalezieniu pracy w wymarzonej branży. Od czego zacząć?

Przebranżowienie w 10 krokach:

 1. Przeanalizuj własne zainteresowania – zastanów się, co lubisz robić, a jakie czynności sprawiają Ci kłopoty. W zmianie zawodu najważniejsze jest dopasowanie nowego zajęcia do swoich zainteresowań. Dzięki temu chętnie uczysz się nowych rzeczy i jest to proces, który przychodzi naturalnie.
 2. Dopasuj zainteresowania do zawodu – nawet w pracy marzeń znajdą się zadania, które nie sprawią Ci przyjemności. Nauczyciel może uwielbiać pracę z dziećmi, ale są też formalności, które trzeba zaakceptować, np. praca z dokumentacją. Oszacuj, ile energii trzeba przeznaczyć, aby zmienić swoje umiejętności zawodowe.
 3. Wykorzystaj własne kompetencje – być może Twojej wiedzy można użyć w innej branży. Jeśli byłeś spedytorem, ale chcesz pracować w IT, to swoje umiejętności możesz wykorzystać do stworzenia oprogramowania usprawniającego realizację zadań w logistyce.
 4. Pomyśl o podwyższeniu kwalifikacji – zmiana zawodu wiąże się ze zdobyciem określonej wiedzy. Jednym razem wystarczy szkolenie, bootcamp czy przeczytanie kilku książek. Innym razem będą potrzebne specjalistyczne kursy lub ukończenie studiów na danym kierunku.
 5. Użyj swoich znajomości – zapytaj znajomych z branży, w której chcesz pracować, o opinie na temat pracy i pracodawców. Takie informacje bywają bezcenne.
 6. Zdobądź doświadczenie – teoria jest ważna, ale praktyka również. Być może dodatkowa praca w weekendy lub wolontariat pomogą Ci zdobyć bezcenne doświadczenie.
 7. Znajdź mentora – jeśli trafisz na osobę, która pomoże Ci lepiej poznać branżę, to będziesz szybciej się rozwijać. Mentor może podzielić się nie tylko wiedzą, ale również siecią kontaktów.
 8. Pomyśl o pracy dla dotychczasowego pracodawcy – przebranżowienie może pomóc w znalezieniu nowego zajęcia u dotychczasowego pracodawcy. Jeśli firma transportowa poszukuje kierowców i specjalistów IT, a Ty chcesz przesiąść się zza kółka do klawiatury, to porozmawiaj o tym pomyśle z pracodawcą.
 9. Poszukiwanie pracy – zanim wyślesz swoje CV, sprawdź, jak obecnie wyglądają procesy rekrutacji, jak przygotować dokumenty i co powinno się w nich znaleźć. Nie wysyłaj życiorysu, który 5–10 lat temu trafił do kadr u obecnego pracodawcy.
 10. Postaw na elastyczność – może się zdarzyć, że po krótkim czasie od przebranżowienia, pojawi się konieczność kolejnej zmiany zawodu. To nie porażka, to nowe możliwości!

Ile kosztuje przebranżowienie?

Cena przebranżowienia zależy od wielu czynników m.in. umiejętności zawodowych, które chcesz zdobyć, rodzaju specjalizacji, liczby potrzebnych dokumentów, certyfikatów i czasu, jaki trzeba poświęcić na dokonanie przebranżowienia. 

Koszt przebranżowienia może się wahać od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Czasami wystarczy krótki kurs, który pomoże Ci zdobyć kompetencje umożliwiające zmianę stanowiska. Innym razem będzie potrzebne gruntowne wprowadzenie do danego zagadnienia, co może się wiązać z koniecznością ukończenia studiów lub zaawansowanych szkoleń.

Jak sfinansować zmianę zawodu?

Proces zdobywania nowych umiejętności zawodowych bywa czasochłonny i wiąże się z różnymi kosztami. Mogą to być m.in. dojazdy na uczelnię, wynajem stancji na czas zjazdów, a także wydatki na kursy i szkolenia. W związku z tym przydatne będą pieniądze.

Jeśli zarobki z obecnej pracy lub oszczędności pozwolą Ci na pokrycie bieżących kosztów związanych ze zmianą zawodu, to jesteś w komfortowej sytuacji. W innym wypadku przyda się wsparcie rodziny lub przyjaciół. Jednak gdy musisz liczyć na siebie, masz do wyboru różne opcje finansowania zewnętrznego, a wśród nich crowdfunding pożyczkowy.

Crowdfunding pożyczkowy, czyli finansowanie społecznościowe to sposób na zdobycie potrzebnej sumy pieniędzy, która pozwoli Ci na zaspokojenie wydatków związanych z kosztami przebranżowienia. Jest to wygodna forma pożyczki, którą dostosujesz do swojego budżetu. Zajrzyj na finansowo.pl i znajdź swoje źródło wsparcia.

Przebranżowienie w 2023 r.

Ochłodzenie gospodarki to trudny czas dla większości ludzi na świecie. Jednocześnie to okazja, aby znaleźć lepiej płatne zajęcie. Jednak aby móc je wykonywać, trzeba zwykle się przebranżowić. Wiąże się to z pewnymi wyrzeczeniami i potrzebami finansowymi, ale robisz to najpewniej po to, aby w przyszłości lepiej zarabiać i czerpać przyjemność ze zmiany zawodu. Powodzenia!